שלום אורח

איך להתחיל לנגן בגיטרה? 5 טיפים ראשונים!

אז… איך להתחיל לנגן בגיטרה?

 שאלה שהיא גם פשוטה, גם מורכבת וגם נהדרת.
 אנחנו, כאן באתר מוזה, נשמח מאוד לעזור ולתרום מהניסיון שלנו.
 חשוב לנו מאוד לסייע לכם, לא משנה באיזה שלב אתם נמצאים - גיטרה למתחילים, גיטרה למתקדמים ואפילו אם עוד לא נגעתם בכלי, 
אבל אתם כבר מתים ללמוד לנגן בגיטרה!

האמת שהעצה הכי חשובה נמצאת בסוף אז… בואו נתחיל!

1. שאלו עצמכם – איזה סוג נגן/ית אני רוצה להיות?

איך להתחיל לנגן בגיטרה?

איזה סוג נגן אני…?

כדאי לשאול את עצמנו, מהו סגנון הנגינה שאנו רוצים לנגן – "מדורות"? ג'אז? רוק? מטאל? פתוח להרבה סגנונות?
כמובן שזה לא אומר שאתם צריכים להיות מגובשים לגמרי. אפשר תמיד להרוויח מחשיבה חופשית. סביר מאוד להניח שהמורה שלכם יכוון/תכוון אתכם לכיוונים שבכלל לא חשבתם עליהם! א-ב-ל כדאי כבר להגיע למורה שקרוב לקו הסיגנוני שלכם, לז'אנרים שאתם מתחברים אליהם, שפה משותפת בין המורה לתלמיד יכולה לסייע להתקדמות.

2. כמה אני מוכן/ה להשקיע בשיעורים?

כן, אין מה לעשות… אנחנו מוסיקאים ואומנים, אבל בסוף יש גם תקציב. כדאי לשבת ולחשוב מהו התקציב שאתם יכולים להשקיע. אפשר גם להיות יצירתי עם התקציב. אתם מעוניינים במורה יקרה יותר, אבל לא יכולים לממן אותה על בסיס שבועי? יכול להיות שהיא תוכל לקבל אתכם מדי פעם על בסיס מקום פנוי, או פעם בשבועיים, תוך מתן משימות למעקב. נכון, שיעור אחד בשבוע (ומעלה) זו האפשרות הטובה ביותר, אבל עדיף שיעור פעם בשבועיים (או אפילו פעם ב…) מאשר בכלל לא!
ונקודה למחשבה – מורה שלוקח מחיר נמוך יותר הוא לאו דווקא פחות מוצלח. נפרט בהמשך כיצד כדאי לבחור מורה.

3. כמה אני מוכן/ה להשקיע בכלי הנגינה? (כמה עולה גיטרה למתחילים? איפה כדאי לקנות גיטרה?)

הנה כמה שאלות שאנחנו שומעים הרבה – כמה עולה גיטרה למתחילים? איפה קונים גיטרה לילד? עם איזו גיטרה כדאי להתחיל?

נכתוב על הכול אבל ראשית, תשובה זריזה למי שרק בא לרפרף (לא ניקח את זה אישית…)כן, אפשר להתחיל מגיטרה שעולה 200-400 שקל. תפסנו אתכם? יופי, אז כדאי בכל זאת להמשיך ולקרוא מה שרשום למטה, כדי להבין קצת יותר 🙂

כמה עולה גיטרה למתחילים?

דרך לחסוך לגיטרה הבאה…

בואו נתחיל לענות על התהיות.
ראשית – כמו שרוב המורים, הנגנים והחברים יגידו לכם – כדאי להתחיל מגיטרה קלאסית. זה לא אומר שאתם צריכים ללמוד לנגן קלאסי על הגיטרה, זה פשוט נכון מכמה שיקולים. הראשון – אפשר להשיג גיטרה סבירה למתחילים בטווח שבין 200-400 ש"ח. מומלץ לא לקנות בשוק, אלא בחנויות כלי נגינה. אם תמשיכו הלאה ותתקדמו, הגיטרה הזו תישאר איתכם כגיטרה לטיולים, כך שאפילו לא "זרקתם" כסף.
יש חיסרון בגיטרות הללו – הן פחות נוחות לנגינה מאשר הגיטרות שיהיו ברשותכם בהמשך. חשוב לא להתבאס ולהתמיד בנגינה. אתם תעברו את השלב המציק ותתקדמו מהר יותר ממה שתחשבו. אחרי שתחוו את ההתקדמות הזו, בקשו מהמורה לנגן על גיטרה אקוסטית או חשמלית ואז תבינו בדיוק מתי כדאי להשקיע ולעלות ברמה.
אז מה אנחנו בעצם אומרים כאן? ש…כן! אפשר להתחיל מכלי נגינה זול.
עוד עצה חשובה – כדאי מאוד ללכת עם חבר או עם המורה לקנות כלי. מורה יוכל לעזור לכם גם במחיר וגם בוידוא שבאמת נותנים לכם שירות טוב. אין מה לעשות, לפעמים אפשר ליפול על מוכר שרק מחפש לעשות עוד מכירה. מורה או חבר (או אח, או הורה שמנגנים) מנוסה יוכל לדאוג שתצאו מהחנות עם הכלי שהכי מתאים לכם.

מה ההבדל בין גיטרה קלאסית לאקוסטית?

גיטרה קלאסית – 3 מהמיתרים עשויים ניילון

4. מאיזו גיטרה להתחיל? קלאסית או אקוסטית?

גם כאן נתחיל מהסוף – מאוד מומלץ לא להתחיל ישר מגיטרה אקוסטית. פעמים רבות אנשים מתבלבלים בין גיטרה קלאסית לאקוסטית.
מה ההבדל בין גיטרה קלאסית לאקוסטית? תחילה נאמר בקצרה משהו על ההשפעה על גוף הנגן – להתחיל לנגן בגיטרה קצת מכאיב באצבעות (אמרנו קצת, לא להיבהל! קצת זה קצת! ההפך מהרבה!), לתקופה מאוד קצרה. על גיטרה אקוסטית תחוו זאת בצורה חריפה יותר. המיתרים הגבוהים (גבוהים מבחינת תווים – מבחינה טכנית, הם דווקא נמצאים למטה כשמחזיקים את הגיטרה נכון) עשויים מתכת, במקום ניילון שיש בקלאסית. אנחנו מכירים גם ילדים וגם מבוגרים שהתחילו ישר מגיטרה אקוסטית ובגלל זה הפסיקו לנגן. כמובן שיש דוגמאות הפוכות (ואם קיבלתם אקוסטית איכותית במתנה, אז לכו על זה!), לכן אם יש משהו שמרגיש לכם נכון, לכו על זה.

 

 

סיבה נוספת היא המחיר – בהכללה גסה, גיטרה קלאסית סבירה תהיה הרבה-הרבה יותר זולה מגיטרה אקוסטית סבירה. אמנם בשנים האחרונות שוק הגיטרה הוזל בצורה משמעותית (כן, מוזר לרשום שיש משהו בארץ שהוזל), אבל בחירה בגיטרה אקוסטית כגיטרה ראשונית היא בעייתית. המחיר שלהן מתחיל בערך מסביבות ה-500 ש"ח. לנו יצא לנגן על גיטרות אקוסטיות סבירות בצורה מפתיעה ב-500 ש"ח בחנות מסויימת, אבל זה לא דבר נפוץ. מה גם שפשוט ייקח לכם זמן לדעת איזו גיטרה מתאימה לכם. זה מאוד אינדיבידואלי.

מה ההבדל בין גיטרה קלאסית לאקוסטית?

גיטרה אקוסטית – כל המיתרים עשויים מתכת

5. ו… איך בוחרים מורה?

אוקי במחיר כבר נגענו, אז נתחיל באיך מוצאים מורה.
יש הרבה דרכים. נתחיל באתר שבו אתם נמצאים כרגע – אפשר להתחיל ולחפש מורה שנמצא או נמצאת בסביבה שלך. יכול להיות שאפילו תמצאו מורה עם המלצות (כמובן, אחרי שמצאת מורה טוב/ה, לא לשכוח לדרג אותם!). לא מצאתם כאן מישהו שנראה לכם? יש עוד אפשרויות און ליין!
אפשרות נוספת ומעולה היא מפה לאוזן. מכירים חברה או חבר שמרוצים מהמורה שלהם? מעולה! תנו צילצול ותבדקו אם אתם בראש מתאים. תזכרו שלא תמיד אפשר לדעת לפי שיחת טלפון (אולי תפסתם את המורה ברגע פחות טוב, או שהיא/הוא פשוט לא עובר/ת טוב בטלפון), שווה לתת צ'אנס בשיעור ניסיון.
עכשיו שמצאתם מורה – איך בוחרים? המלצות זה טוב ויפה, אבל המורה ואתם צריכים להתחבר באיזושהי רמה. זה לא אומר שאתם צריכים להיות חברים (אפילו ממש לא), אבל אתם צריכים לראות שהשיטות שבהן המורה משתמש/ת מתאימות לכם. יש מורים שמתאימים שיטה שונה לכל תלמיד, יש מורים שיש להם שיטה אחת שהם הולכים עליה וזה עובד וכו' וכו'. תבדקו, תנסו ותראו. אם לא הרגשתם התקדמות אצל מורה מסוים – זה לא אומר שאין לכם עתיד בנגינה. תרגישו חופשי להתנסות ולבדוק. אם יצאתם משיעור בתחושה לא טובה, יכול להיות שזה קשור לדינמיקה בינך לבין המורה.

טוב, יש לנו עוד הרבה מה לאמר ולהגיד, אבל אמרנו 5 טיפים.

אתם ואתן מוזמנים ומוזמנות להגיב ולשאול עוד שאלות, אנחנו מבטיחים לענות ולהוסיף מאמרים לפי מה שמעניין אתכן ואתכם!

 

כתבות נוספות

מוסיקה בקיקסטארטר: ה-Artiphon – גאדג'ט או כלי נגינה חדש ומרגש?

כמה זמן לוקח ללמוד לנגן שירים בגיטרה?

לא פעם תלמידים מתחילים שואלים: "כמה זמן לוקח ללמוד לנגן בגיטרה?". השאלה בפני עצמה מובנת, אבל לא תמיד התלמיד מבין עד כמה הדבר תלוי בו!

מה לומדים בשיעורי פיתוח קול?

אני צריכה לדעת תווים בשביל ללמוד פיתוח קול? אני צריך רקע מוסיקלי? יש לימודי פיתוח קול שהם לא קלאסי או ג'אז? התשובות לכך ועוד ממש כאן..!

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.