שלום אורח

מה לומדים בשיעורי פיתוח קול?

פיתוח קול

רוצים להתחיל לשיר?

אני צריכה לדעת תווים בשביל ללמוד פיתוח קול? אני צריך רקע מוסיקלי? יש לימודי פיתוח קול שהם לא קלאסי או ג'אז?
אשמח לענות על השאלות האלו ועוד כאן בכתבה הזו..!

 

אנו מגיעים לשיעורי פיתוח קול עם כל מיני ציפיות. יכול להיות שחלקנו אפילו נמנעים מהגעה לשיעור בעקבות חשש מהלא ידוע – מה בכלל מצפה לי שם?
חשוב לציין – אצל כל מורה השיעור עשוי להיראות שונה. יש כאלו העובדים לפי שיטות מסויימות ואז יהיו קווי דימיון, אך בכל זאת – כל מורה והאופי שלו.

הקול הוא כלי שונה מאוד מכלי הנגינה, הוא מושפע פי כמה ממצב הרוח, מזג האוויר, המצב הפיזי של הזמר וממצבו הריגשי באותו רגע ובכלל.
לתפיסתי האישית, התפקיד של המורה לפיתוח קול הוא גם לסייע לתלמיד להתקדם ביכולותיו הטכניות וגם להסיר חסמים רגשיים.

אז כאמור, כל מורה ודרכו שלו, אנסה לתת כאן תמונה כללית. נחלק לכמה חלקים:

  1. הכרת הגוף שלי 
  2. תיאוריה וידע מוסיקלי
  3. התאמה למטרות התלמיד ופן ריגשי

גוף

איך להיות זמר?

עשה זאת בדרכו שלו…

מי שמתחיל ללמוד פיתוח צריך ללמוד לשלוט בחלקים שונים בגוף ולהפעיל אותם. פעמים רבות תמצאו את עצמכם מפעילים או מרגישים חלקים בגוף שלא ממש היה לכם מושג שהם שם. לחילופין תמצאו את עצמכם ממלאים הוראות כמו "ועכשיו תשיר מהמצח!".
בואו נעבור על חלק קטן מהדברים בגוף שתרצו ללמוד עליהם, בתור זמרים:

נשימה
מנגנון הקול מורכב, בין השאר, מ – אף, פה, גרון, ריאות וסרעפת. תלמדו איך לבודד כל אחד מהחלקים הללו ולהשתמש בהם בכדי לשיר בצורה נכונה, מדוייקת יותר וגם ביותר סגנונות. סוף-סוף תדעו מה לעשות כשאומרים לכם "שירו מהסרעפת!" 🙂

פנים
מכירים אנשים שמאנפפים ("מדברים מהאף")? או שעולה לכם איזו מורה שהכרתם ש"מדברת כמו צפרדע"? אלו הם בעצם שימושים מוקצנים באיזורים שונים בפנים ובגולגולת. בשיעור פיתוח קול לומדים איך לאזן בין הדברים הללו, לשלוט בהם ולהשתמש בהם בכדי להגיע לצורת השירה שתעזור לכם להתבטא בצורה שאתם מעוניינים בה או בכדי להתאים את עצמכם להוראות ביצוע של מלחינים מתקדמים.

לימודי פיתוח קול

יציבה נכונה 🙂

יציבה
הצורה בה אנו "מחזיקים" את הגוף משפיעה על מצב הרוח שלנו, על הבריאות שלנו וגם על השירה. בשיעור פיתוח קול המורה עשוי לעבור עם התלמיד על כמעט כל חלק בגוף שיש בו עצמות – כפות רגליים, ברכיים, אגן, גב צוואר וכו'.

 

תיאוריה וידע מוסיקלי

אתחיל בלהפיג חששות – לא חייבים ללמוד תווים/תיאוריה וכו' כדי ללמוד פיתוח קול. זה מאוד עוזר, זה יכול לקדם מאוד, אבל זה לא חובה.

יהיו מורים שלא יסכימו אותי, אבל אני מדבר מהניסיון האישי שלי ומהשיטות שלי. אם מגיע תלמיד עם חשש או חרדה מתווים ותיאוריה, יש דרכים אחרות. עם זאת, אסייג ואומר שלפעמים שימוש בתווים יכול להוביל לדרך המהירה ביותר לפיתרון בעיות כמו זיופים, למשל.
היו אצלי תלמידים שממש לא ידעו תווים ולא רצו להתעסק בעניין, אבל המטרות שלהם גם ככה היו יותר בתחום של כתיבת שירים, הבעה שלהם וכו'. אפשר לעבוד עם זה.
בצד השני יש תלמידים שרוצים להיכנס יותר חזק לעניינים וללמוד תיאוריה – אני תמיד שמח לגלוש לכך, העניין תלוי מאוד במורה. לא כולם מלמדים גם וגם.
רקע מוסיקלי הוא טוב, אבל ממש לא חובה. הוא בהחלט יכול לקדם אותך קדימה, אבל יש כאלה שגם מתחילים בגיל מאוחר – משנות העשרים לחייהם ואפילו בגילאים מבוגרים. אם יש רצון ומוטיבציה, אין שום דבר שיכול להוות מחסום.

התאמה למטרות התלמיד ופן ריגשי

שירה היא עניין ריגשי, על המורה לפיתוח קול להיות רגיש למצב בו נמצא התלמיד.

אני מאמין שלמורה יש תפקיד חשוב מאוד בקידום של התלמיד ומציאת מקומות בהם הבעיה היא לא טכנית אלא ריגשית. למשל – ביישנות יתר, פחד במה, חרדה

לימודי פיתוח קול

שירה היא עניין רגשי

שנובעת מהערות לא רגישות של מורים קודמים וכו'.
לגבי מטרות – על התלמיד לבחור מורה שמתאים לו. אם את סינגר-סונגרייטרית או זמרת ג'אז, לא בטוח שכדאי לך ללכת למורה קלאסית. זה בעניין הטכני, אבל חשוב שיהיה גם חיבור ריגשי טוב עם המורה. לא מדובר על להיות חברים, אלא על לראות שמי שמולך מבין אותך ורואה אותך ועוזר לך להתקדם בכיוון שאתה רוצה, ולא

במסגרת של "שיטה" מוסיימת שמגבילה את התלמיד למטרות מסויימות. כל תלמיד הוא שונה.
רצוי מאוד גם לבדוק שהמורה מלמד את הסיגנון שאתם חפצים בו, בעיקר אם מדובר על משהו מאוד ספציפי כמו מטאל, ג'אז או קלאסי. עם זאת, יכול להיות שמורה טוב בסיגנון מסויים יוכל לתרום לכם בצורה שלא יכלתם לצפות.

אאחל לכם המון בהצלחה ואומר שאתם מוזמנים לשאול שאלות או לבקש ייעוץ בתגובות!

           – עמית

הכותב הוא מורה לפיתוח קול

כתבות נוספות

מוסיקה בקיקסטארטר: ה-Artiphon – גאדג'ט או כלי נגינה חדש ומרגש?

כמה זמן לוקח ללמוד לנגן שירים בגיטרה?

לא פעם תלמידים מתחילים שואלים: "כמה זמן לוקח ללמוד לנגן בגיטרה?". השאלה בפני עצמה מובנת, אבל לא תמיד התלמיד מבין עד כמה הדבר תלוי בו!

מה לומדים בשיעורי פיתוח קול?

אני צריכה לדעת תווים בשביל ללמוד פיתוח קול? אני צריך רקע מוסיקלי? יש לימודי פיתוח קול שהם לא קלאסי או ג'אז? התשובות לכך ועוד ממש כאן..!

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.