שלום אורח

מושגים ללימוד פסנתר

אם אתם מתחילים ללמוד או שברצונכם להתחיל מאמר זה ייתן לכם רקע והבנה לגבי הנגינה בפסנתר / קלידים.

רמת השיעור: מתחילים

מושגים שחשוב להכיר:

תווים- מי מאיתנו לא מכיר את התווים הלא הם דו, רה, מי, פה, סול, לה, סי.כולנו שמענו את השירים ומלמלנו בשלב זה או אחר של החיים את התווים .

הפסנתר בנוי מקלידים לבנים ושחורים. הקלידים השחורים מתחלקים ל2 ו3 לכל אורך המקלדת . הקליד הראשון מצד שמאל של השניים השחורים הוא דו (קרוי גם תו C בלמידה אמריקאית) ואחריו לימין לפי הסדר הם רה, מי וכו‘ דיאז- הקליד השחור שמימין לתו נקרא דיאז. לדוגמה הקליד השחור שמימין לדונקרא דו דיאז. את הדיאז מסמנים בסולמית. #

במול- הקליד השחור שמשמאל לתו מסומן בb

אוקטבה – האוקטבה היא בעצם 8 קלידים במקלדת, מדו ועד לדו הגבוה יותר זו אוקטבה בדרך כלל בקלידים יש 4 או 5 אוקטבות לעומת פסנתר שיש 7 וחצי ומעלה.

אקורד- אקורד הוא צליל הרמוני (או דיס הרמוני) הנוצר משילוב של כמה תווים ביחד את האקורד עושים בדרך כלל בצד שמאל עם יד שמאל. בקלידים האקורד קובע את הליווי של המקצב.

חשוב לדעת-

בין תו לבמול שלו או לדיאז שלו המרחק הוא חצי טון ובין תו לתו שמעליו או מתחתיו המרחק הוא טון שלם.

יוצאי דופן הם התווים סי ודו שאין ביניהם ”שחור“ והתווים מי ופה שגם ביניהם אין ”שחור“ ולכן המרחק בין תווים אלה הוא חצי טון.

פינת ההמלצה האישית

אני ממליץ לשם פיתוח השמיעה לנסות לנגן את השיר יונתן הקטן משמיעה לפני שניגשים

כתבות נוספות

מוסיקה בקיקסטארטר: ה-Artiphon – גאדג'ט או כלי נגינה חדש ומרגש?

כמה זמן לוקח ללמוד לנגן שירים בגיטרה?

לא פעם תלמידים מתחילים שואלים: "כמה זמן לוקח ללמוד לנגן בגיטרה?". השאלה בפני עצמה מובנת, אבל לא תמיד התלמיד מבין עד כמה הדבר תלוי בו!

מה לומדים בשיעורי פיתוח קול?

אני צריכה לדעת תווים בשביל ללמוד פיתוח קול? אני צריך רקע מוסיקלי? יש לימודי פיתוח קול שהם לא קלאסי או ג'אז? התשובות לכך ועוד ממש כאן..!

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.