שלום אורח

שירים של אייל גולן

אייל גולן

אודות אייל גולן:
אייל גולן (נולד ב-12 באפריל 1971) הוא זמר ישראלי, הנחשב לאחד הזמרים המצליחים ביותר בישראל. רוב אלבומיו הגיעו למעמד אלבום פלטינה.
גולן היה הזמר המזרחי הראשון שזכה בתואר זמר השנה במצעד הפזמונים העברי השנתי של רשת ג', ושירו "דמעות" היה לשיר המזרחי הראשון שזכה בתואר "שיר השנה". גולן הוא אף הזמר המזרחי היחיד שזכה בתואר המקביל במצעד הפזמונים השנתי של גלגלצ.
הוא מהזמרים המצליחים ביותר מבחינה מסחרית שפעלו בישראל. בין הישגיו הרבים נמנים מכירה של למעלה מ-3 מיליון אלבומים. כמו כן זכה בתארים רבים, בהם שמונה זכיות בתואר "זמר השנה"‏, חמש זכיות בתואר "שיר השנה" וזכייה בתואר "זמר העשור" במסגרת "פסקול העשור", פרויקט משותף של גלי צה"ל וערוץ 24.
גולן ידוע בהקפדתו על עברית תקינה והגייה נכונה של עיצורים גרוניים כ־ח' ו־ע', כמנהג יהודי תימן.
גולן נולד בשם אייל ביטון לרונית ג'מיל ודניאל ביטון, גדל והתחנך בשכונת כפר מרמורק שברחובות. בהיותו בן 4 התגרשו הוריו, וגולן גר במחיצת הורי אמו, משפחת ג'מיל-גולן. בשנת 1990 הוסיף לתעודת זהות את שם הבמה - גולן.
בגיל 18 לכד את אוזניו של היוצר ציון שרעבי. גולן הופיע באירוע משפחתי ומכר משותף הכיר בינו לשרעבי. גולן הקליט את הסינגל "דוניה - פני מלאך", המוכר יותר בביצוע של הזמר נתי לוי, שהקליט אותו כמעט במקביל. השיר יצא כסינגל לרדיו, אך לא זכה להצלחה רבה.
כעבור שנה החל באיסוף חומר לאלבום ללא עזרת שרעבי, ואסף חומר מיוצרים כמו אביחי מליחי. במועדון "גוש 24" בראשון לציון הוא שימש כזמר הבית. הוא שינה את שמו מאייל ביטון לאייל גולן מטעמי מסחריות. גולן הוא שם המשפחה של אמו רונית.
ב-1995 הוציא את אלבומו הראשון, "לחישה בלילה". כמעט את כל האלבום הפיק במימון עצמי, כשרק הנהלת קבוצת הכדורגל שבה שיחק, הפועל "מרמורק", תמכה בו מבחינה כלכלית. באותה שנה הוא חתם חוזה אמרגנות והפקות עם ישי בן צור. בן צור, בעל אולפן ההקלטות "אולפני בן צור", נעזר בהמלצתו של אביהו מדינה שהגיע ביחד איתו להופעה של גולן במועדון "אקסיט" ברחובות.
האלבום "לחישה בלילה" נחל כישלון במכירות, אך הסופרלטיבים שקיבל הגיעו דווקא ממבקרי המוזיקה בעיתונות. מלבד השירים "לחישה בלילה" ו"כמו רוח סערה", שהפכו לימים ללהיטי מועדונים, בלטו באלבום השירים "חזרי אליי" והשיר "אמא אמא", שהתפרסם קודם בביצוע זמרים מזרחיים ידועים, ביניהם זוהר ארגוב.
ב-1996 הוציא את האלבום "אייל גולן בהופעה חיה", שהיה, כביכול, הקלטה של הופעה חיה, בעוד למעשה מדובר באלבום אולפן. האלבום כלל מחרוזות משיריהם של זוהר ארגוב ובעז שרעבי, גרסאות כיסוי לשירים של רמי קלינשטיין, מספר מחרוזות בערבית, ושיר הנושא מתוך אלבום הבכורה. האלבום הצליח מעל המשוער ונמכר בעשרות אלפי עותקים‏.
בשנת 1996 חיפשו חברי להקת אתניX זאב נחמה ותמיר קליסקי זמר מזרחי, בשאיפה להפיק עבורו אלבום. השניים ראו את גולן בהופעתו הטלוויזיונית הראשונה במופע "זוהר בדשא" (לזכרו של זוהר ארגוב), והחליטו שהוא המתאים להרכב כזה. האלבום הראשון שהוציאה הלהקה עם גולן נקרא "בלעדייך" וראה אור ב-1997. האלבום זכה להצלחה חסרת תקדים, ומכר למעלה מ-300,000 עותקים‏. בכך היה לאחד האלבומים הישראליים הנמכרים ביותר בישראל אי פעם. נחמה וקליסקי כתבו את רוב שירי האלבום, ובהם "לב של גבר", "בלעדייך" ו"צאי אל החלון", שבו השתתפו חברי הלהקה בשירה. השירים "צאי אל החלון" ו"לב של גבר" הגיעו למקומות השני והשלישי בהתאמה במצעד הפזמונים העברי השנתי של רשת ג' לשנת תשנ"ז, וגולן זכה בתואר "זמר השנה" של התחנה ובכלי תקשורת נוספים. בכך היה לזמר המזרחי הראשון שזכה בתואר זה.
אלבומם הבא של גולן ואתניX, "חייל של אהבה" עם המפיק מני עוזני, יצא ב-1998. האלבום הצליח לשחזר את הצלחת קודמו, כאשר מכר יותר מ-320,000 עותקים. זהו אחד האלבומים הנמכרים ביותר בישראל אי פעם..האלבום הניב להיטים כ"דמעות", "יפה שלי", "שקלים", "בחוף של פורטוגל" ו"לקנות לך יהלום". גולן זכה שוב בתואר "זמר השנה" במצעד הפזמונים העברי השנתי של רשת ג', ושירו "דמעות" זכה בתואר "שיר השנה". זהו השיר המזרחי הראשון שזכה בתואר. עוד באותה שנה השתתף גולן בדואט עם אתניX בשיר "קן של אהבה", שנכלל באלבומה של הלהקה "ברוכים הבאים לישראל".
אלבום האולפן השלישי והאחרון של גולן שבו שיתף פעולה עם הלהקה, "הסתכלי אלי", יצא ב-1999. גולן זכה בפעם השלישית ברציפות בתואר "זמר השנה", במצעד הפזמונים העברי השנתי של רשת ג', והשירים "הסתכלי אלי", "בעירי", "מלך המגרש", "איך", "ים של טעויות", "לב חולה" ו"תודה לאל" זכו להצלחה במצעדי הרדיו השונים. עם זאת, לא זכה האלבום להצלחה המסחרית שלה זכו האלבומים "בלעדייך" ו"חייל של אהבה".
את שיתוף הפעולה ביניהם סיכמו גולן ואתניX בסיבוב הופעות משותף בשנת 2000, שתועד על גבי אלבום ההופעה "המופע המשותף". בתום סבב המופעים הופסק שיתוף הפעולה עם אתניX.
בשנת 2000 השתתף גולן בפסטיגל עם השיר "בובים בובות", שכתב אהוד מנור והלחין שלומי שבת. השיר הגיע למקום השני בתחרות.
אלבומו הראשון של גולן לאחר הפסקת שיתוף הפעולה עם אתניX היה "צליל מיתר", שיצא ב-2001. האלבום זכה להצלחה גדולה עם מכירה של למעלה מ-120,000 עותקים תוך זמן קצר‏, וכלל להיטים כ"צליל מיתר", "מיליון או דולר", "הריקוד הוא שלך" ו"לו הייתי". באלבום נכלל גם השיר "בובים בובות". בין כותבי השירים באלבום היו יוסי גיספן, ירון כהן ושלומי שבת. על העיבודים היה אחראי יעקב למאי.
בשנת 2002 הוציא גולן את האלבום "ואני קורא לך", שבו שיתף פעולה עם כותבים המזוהים עם מוזיקת פופ ורוק, כארקדי דוכין, שלמה ארצי ומיכה שטרית. דוכין כתב את שיר הנושא של האלבום, שהיה למצליח ביותר מתוכו, וכן השתתף בדואט "תחזרי" שכתב ארצי. שירים מוכרים נוספים באלבום הם "האור שבעיניים", שכתבו והלחינו ירון כהן ולי אזרק, "הלילה השחור", שכתב שטרית, ו"אלוהיי", שכתב דוכין. תוך חודש וחצי מכר האלבום כ-100,000 עותקים‏
בשנת 2003 הוציא גולן את האלבום "חלומות", שהורכב כולו מגרסאות כיסוי לשירי אמנים שונים. את שיר הנושא של האלבום, שביצעה במקור רוחמה רז, שר גולן לראשונה בתחרות מלכת היופי של אותה שנה. כמו כן כלל האלבום את ביצועיו של גולן לשירים "האהבה הישנה" של שלמה ארצי, "רחוק רחוק" של חוה אלברשטיין ומספר מחרוזות שירים.
בינואר 2005 הוציא גולן את האלבום "ההופעה", שכלל DVD ותקליטור של הופעתו של גולן משנת 2002, שליוותה את הוצאת האלבום "ואני קורא לך". אלבום זה נמכר גם תחת השם "אייל גולן ואני קורא לך - המופע".
מגמת שיתוף הפעולה עם אמני פופ ורוק המשיכה באלבומו הבא של גולן, "מציאות אחרת", שיצא במרץ 2005. בין כותבי השירים באלבום היו טל שגב, מיקי שביב ופבלו רוזנברג. שיר הנושא של האלבום, שכתב דידי שחר, זכה להצלחה גדולה, ובנוסף לו בלטו גם השירים "מלכת היופי שלי", "מתגעגע" ו"סרט שחור לבן".
במרץ 2007 הוציא את האלבום "בשבילך נוצרתי", שעליו עבד במשך שנה. מתוך האלבום יצאו הסינגלים "אם יש גן עדן", "אל תלכי לי", "כבר לא יכול", "בשבילך נוצרתי", "לוחמת" ו"שמועות". השיר "כבר לא יכול" הוא גרסה עברית שכתב דורון מדלי לשיר ספרדי שבוצע במקור על ידי דויד ביסבל.
בשנת 2008 הוציא גולן את האלבום "הוזה אותך מולי". האלבום כלל שני שירים שתורגמו מיוונית: "הוזה אותך מולי", שנכלל במקור באלבום "שניים סוכר 4" והדואט "פיצריקה" עם הזמר היווני טריפונס. את השיר "מצטער" מהאלבום, כתב והלחין מיכאל קירקילן, שגם שר אותו במקור. לאחר שנים של עבודה עם יעקב למאי כמעבד מוזיקלי, עבר גולן באלבום זה לשיתוף פעולה עם המעבדים תמיר צור ודודו קומה. כסינגלים, יצאו השירים "הוזה אותך מולי", "הלב שלי", "את שלי אני שלך", "פיצריקה" ו"מצטער". במצעד הפזמונים העברי השנתי של רשת ג' ובספר מצעדים נוספים נבחר גולן כ"זמר השנה", ושירו "הוזה אותך מולי" נבחר כ"שיר השנה".
במקביל לאלבום "הוזה אותך מולי" הוציא אמרגנו לשעבר של גולן, ישי בן צור, את האלבום "אייל גולן - האוסף". כמה חודשים לאחר מכן טען גולן שאלבום זה יצא מתוך נקמה של בן צור בגולן, שהחליט כמה שנים לפני כן לעזוב את חברת ההפקות של בן צור "מירו את עדן" ולהקים חברת הפקות עצמאית בשם "ליאם הפקות". בנוסף לכך טען גולן, שמטרתו של בן צור הייתה לבלבל את מעריציו עם האלבום "הוזה אותך מולי" וכל הרווחים של אלבום האוסף הגיעו בלעדית לבן צור.
סיבוב ההופעות של גולן נמשך, ולאחר שתי הופעות בהיכל התרבות בתל אביב הופיע במרכז הקונגרסים בחיפה, בבנייני האומה בירושלים, באמפיתיאטרון בלהבים ובחודשים יולי-אוגוסט 2008 הופיע גולן לראשונה בקריירה שלו 4 פעמים באמפי פארק בקיסריה. כל הכרטיסים להופעות נמכרו תוך זמן קצר, והמופע זכה לביקורות אוהדות ונלהבות.
בספטמבר 2008 יצא אלבום ההופעה "אייל גולן בהיכל התרבות", שתיעד את הופעתו של גולן בהיכל התרבות.
ב-2009 הוציא גולן את האלבום "זה אני". מתוך האלבום יצאו הסינגלים "זה אני", "יפיופה", "לנצח בני", "למות מקנאה" ו"מטורף". השיר "לנצח בני" הוא גרסת כיסוי לשיר של עוזי חיטמן, שהלחינו על פי מילים נורית בת שחר צפריר וגם ביצעו במקור. באלבום נכלל גם חידוש לשירו של שימי רון "שעת פרידה". האלבום מכר מעל ל-150,000 עותקים‏. השיר "זה אני" נבחר כ"שיר השנה" במצעד הפזמונים השנתי של רשת ג' ובעוד שלושה מצעדים שונים, ובנוסף נבחר גולן ל"זמר השנה" בארבעה מצעדים שונים.
ב-15 באוקטובר 2009 זכה גולן בתואר "זמר העשור" עבור העשור שחלף, במסגרת "פסקול העשור", פרויקט משותף של גלי צה"ל וערוץ 24. באותו חודש הוציא כסינגל דואט משותף עם שרית חדד בשם "רגע גדול", בעקבות זכיותיהם בתארים "זמר העשור" ו"זמרת העשור". השיר הוקלט כשלוש שנים לפני יציאתו למילים וללחן של יעקב למאי וטל שגב. הדואט זכה להצלחה רבה, הושמע רבות ברדיו, והגיע ל-80 אלף הורדות סלולריות תוך שבוע.
בדצמבר 2009 הופיע גולן בפסטיגל. ב-30 בדצמבר באותה שנה פורסם כי גולן היה האמן המושמע ביותר בתחנות הרדיו בישראל במהלך שנת 2009‏.
ב-3 במרץ 2010 הוציא גולן את אלבומו ה-14, "דרך לחיים", ששווק בתחילה דרך המדיה הדיגיטלית. האלבום מכיל בין היתר את הסינגלים "על חבל דק", "ג'ונגל", "נשיקה אחת ממך", "מי שמאמין","דרך לחיים" ו"ידעת שזה זמני", שכתב החייל אלדד רגב והקליט גולן במסגרת הפרויקט "עוד מעט נהפוך לשיר" של גלי צה"ל. כבר ביומו הראשון הגיע האלבום למעמד אלבום פלטינה על מכירה של למעלה מ-40 אלף עותקים‏.
במסגרת השקת האלבום יצא גולן לסיבוב הופעות משותף עם הבדרן אלי יצפאן, שכלל שש הופעות בהיכל נוקיה במהלך הקיץ. אלבום ההופעה "אייל גולן בנוקיה" תיעד את הופעתו של גולן בנוקיה.
במאי 2010 הוציא גולן דואט עם ליאור נרקיס בשם "אני מבטיח", שכתב יוסי גיספן והלחין נרקיס. השיר נכלל באלבומו של נרקיס "ערב טוב", שיצא באותה שנה.
ב-9 באוגוסט 2010 הוציא גולן על גבי דיסק און קי וכרטיס זיכרון סלולרי אוסף שירי אהבה ובלדות. האוסף נקרא "אייל גולן - זר כיסופים: אוסף שירי אהבה" ומכיל 34 שירים. שבעה שירים מתוך האוסף זכו לביצועים חדשים, ושני שירים נכתבו במיוחד עבורו: "רק מתגעגע" ו"מפה לשם", שזכו להצלחה רבה. ב-1 בספטמבר 2010 פרסמה חברת מדיה פורסט כי גולן היה הזמר המושמע ביותר בתחנות הרדיו בישראל במהלך שנת 2010 ‏.
ב-12 באפריל 2011 יצא אלבומו של גולן "חלק מחיי". האלבום כולל 17 שירים, ובהם הלהיטים "נולדת בשבילי", "חלק מחיי", "כשאחר", "ללכת או להישאר", "בואי נברח", "רציתי להגיד לך", "מזמור לגלעד" וגרסה מחודשת לשירו של מוני ארנון "תמונה שבורה", שהקליט גולן עבור האלבום "2 צדדים למטבע". תוך חודש הגיע האלבום למעמד אלבום פלטינה על מכירה של למעלה מ-40,000 עותקים, ותוך חמישה חודשים הגיע ל-80,000 עותקים. בעקבות האלבום זכה גולן בפעם החמישית בתואר "זמר השנה" במצעד הפזמונים העברי השנתי של רשת ג', וכן בפעם הראשונה במצעד השנתי של גלגלצ. השיר "כשאחר" דורג במקום השני במצעד השנתי של גלגלצ, המיקום הגבוה ביותר של שיר מזרחי במצעדי התחנה, ואף נבחר כ"שיר השנה" מטעם אקו"ם.
ב-6 בפברואר 2012 יצא אלבום הופעה של גולן בשם "חלק מחיי - הופעה חיה בבריכת הסולטן", שתיעד את הופעתו בבריכת הסולטן במהלך סיבוב ההופעות בקיץ 2011.
ב-25 במרץ 2012 יצא אלבומו, "נגעת לי בלב". מתוכו יצאו הסינגלים "מנגינה", "נגעת לי בלב", "לבדי" וכשאת איתו". האלבום זכה להצלחה גדולה תוך זמן קצר. לאחר שנה האלבום הגיע למעמד אלבום פלטינה משולשת על מכירות של למעלה מ-150 אלף עותקים, ושירי האלבום נצפו באתר יוטיוב יותר מ-40 מיליון צפיות. גולן עצמו השתתף ביצירת חלק מהשירים, ובהם השירים "לבדי", שהלחין למילים של יוסי גיספן, "שובי ילדונת" שכתב ללחן של רביב בן מנחם ו"כשאת אתו", שאת מילותיו כתב על פי לחן של המוזיקאי היווני קיריאקוס פפדופולוס. ב 12 בספטמבר 2012 יצא לאור אלבום ההופעה "נגעת לי בלב בקיסריה" שתועד במהלך קיץ 2012 בסיבוב ההופעות.
ב-2 באוגוסט 2012 הוציא דואט עם דודו אהרון בשם "ממכרת" שניהם כתבו והלחינו את השיר עם המעבד יעקב למאי.
על פי מגזין "פורבס", נכון ל-2012, נכתב כי גולן הוא הזמר המצליח ביותר בישראל מבחינה כלכלית.
ב-2 בספטמבר 2012 פרסמה חברת "מדיה פורסט" כי גולן היה הזמר המושמע ביותר בתחנות הרדיו בישראל במהלך שנת תשע"ב. שירו "כשאת איתו" היה אחד השירים המושמעים ביותר באותה שנה. באותו יום הוציא אלבום אוסף כפול של מיטב שירי האהבה מכל הקריירה שלו בשם "באהבה אייל גולן". ב-16 בספטמבר 2012 זכה אייל גולן בתואר "זמר השנה" במצעד המשותף של mako ערוץ 24, וכן זכה בפעם השנייה בריצפות בתואר "זמר השנה" במצעד הפזמונים העברי השנתי של גלגלצ .
ב-18 במרץ 2013 יצא האלבום אולפן מספר-15, "הלב על השולחן". שקדמו לו רק שני סינגלים "את", ו"סטטוס מאוהב".האלבום הצליח מעל למשוער ותוך שבועיים האלבום מכר מעל ל-60 אלף עותקים בכך הגיע למעמד אלבום פלטינה כפולה. בעקבות האלבום בספטמבר 2013 נבחר ל"זמר השנה" בפעם השמינית. "במצעד השנתי של ישראל" של ערוץ 24 ואתר מאקו, רדיו חיפה ורדיו תל אביב ושירו כל החלומות זכה בתואר "שיר השנה" למרות שלא יצא אף פעם כסינגל מתוך האלבום.‏.
ב-3 באוגוסט 2013 יצא הסינגל ״בגופייה צמודה״ שנכתב בקיץ על ידי מאזיני התכנית דידי לוקאלי ויוסי גיספן, ולבסוף הוחלט שאייל יבצע את השיר.
ב-20 בפברואר 2011 השתלב גולן לראשונה בתוכנית מציאות בערוץ 24 בשם "אייל גולן קורא לך", שבה חיפש זמרת ים-תיכונית שעבורה יפיק אלבום, בעזרתם של היוצרים יוסי גיספן, עדי לאון ומגיש הטלווזיה ירון אילן.
במחצית השנייה של שנת 2013, גולן החל לשפוט בתוכנית "הכוכב הבא".
בסוף שנות ה-90 ניהל גולן מערכת יחסים מתוקשרת עם הדוגמנית מירי בוהדנה. ב-12 בספטמבר 2002 נישא גולן לדוגמנית ומלכת היופי של שנת 2001 אילנית לוי. בשנת 2003 נולד בנם הבכור ליאם ובשנת 2006 נולדה בתם השנייה אלין.
באפריל 2008 הוקרן הסרט התיעודי "שמועות" בבימויו של יגאל שילון, בו סיפר גולן על חייו האישיים והסביר את חרושת השמועות שתקפו אותו מיום נישואיו עם אילנית לוי. ב-10 בנובמבר 2008 הזוג התגרש.
ב-13 באוגוסט 2009 החליט גולן למנף את הצלחתו המוזיקלית, והשיק בושם על שמו, בשם E.go‏.
ב-17 בינואר 2011 נעצר גולן ושוחרר בערבות ובתנאים מגבילים, לאחר שנחשד בהעלמת מס של למעלה ממיליון שקלים.
בנוסף לאהבתו למוזיקה, ידוע גולן גם באהבתו לכדורגל וכבר מגיל 8 שיחק בקבוצת הכדורגל של עירו רחובות, הפועל מרמורק. בשנת 1997, לאחר יציאת האלבום המצליח "בלעדייך" שנמכר ב-300,000 עותקים, קיבל גולן הצעה לעבור לקבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים, אך גולן דחה את ההצעה, החליט להתמקד במוזיקה ונשאר בקבוצת הפועל מרמורק עד שנת 2002, עת עבר ליריבתה הגדולה של מרמורק, מכבי שעריים, במדיה שיחק עונה אחת.
גולן מתגורר כיום בתל אביב.

לחישה בלילה (1995) • בלעדייך (1997) • חייל של אהבה (1998) • הסתכלי אלי (1999) • צליל מיתר (2001) • ואני קורא לך (2002) חלומות (2003) • מציאות אחרת (2005) • בשבילך נוצרתי (2007) • הוזה אותך מולי (2008) • זה אני (2009) • דרך לחיים (2010) • חלק מחיי (2011)  •  נגעת לי בלב (2012)  •  הלב על השולחן (2013)

להמשך קריאה...

שירים של אייל גולן

מספר שירים באתר: 183

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.