שלום אורח

שירים של קובי אוז

קובי אוז

אודות קובי אוז:
קובי אוז (נולד ב-17 בספטמבר 1969) הוא זמר, פזמונאי, מלחין, מוזיקאי, סופר ומפיק מוזיקלי ישראלי. לעיקר פרסומו זכה מחברותו בלהקת "טיפקס", שבה היה הסולן וכותב השירים העיקרי.
אוז נולד בשדרות בשם יעקב אוזן למשפחה של יוצאי תוניסיה. בגיל 15 שינה את שמו לקובי אוז והחל לנגן בעיירה שבה נולד. אוז ניגן בעיקר כקלידן בהרכבים שונים, בהם להקת שפתיים, אבל עם שירותו בצה"ל החל לנסות את כוחו כאמן סולו. ב-1988 הוציא תקליט שדרים ראשון, ובו השירים "סילונים" ו"אל תלכי", שלא זכו להצלחה בתחנות הרדיו. גם שירי הסולו הבאים שהוציא, "לספור כבשים" ו"גשם של שטן", לא זכו לתשומת לב מיוחדת.
מכיוון שידע לנגן רק בקלידים ובסינתיסייזרים, הבין במהרה שהצליל הדל שלו לא יישמע היטב בעולם הרוק הישראלי המתעורר, והחל לנגן עם נגנים אחרים, שמאוחר יותר התגבשו להרכב "טיפקס". אוז הפך למנהיג הלהקה הבלתי-מעורער, לסולנה, לכותב המילים ולמלחין העיקרי בה.
להקת "טיפקס" נוסדה ב-1988, וב-1992 יצא אלבומה הראשון, "שביל קליפות הגרעינים". עד לפירוקה בשנת 2008 הוציאה הלהקה תשעה אלבומי אולפן. הרכב הלהקה השתנה פעמים רבות לאורך שנות פעילותה, אך חלק ממקימיה, ובהם אוז, נותרו בה לאורך כל התקופה. אוז היה סולן הלהקה כמעט בכל שיריה, וכתב והלחין כמעט את כולם. רבים משירי הלהקה הפכו ללהיטים וזכו להצלחה במצעדי הפזמונים, מה שהתבטא בין היתר בשלוש זכיות שלה בתואר "להקת השנה" במצעדי הפזמונים השנתיים של רשת ג', ובזכייתו של השיר "יושבים בבית קפה" שכתב והלחין אוז בתואר "שיר השנה" בגלי צה"ל בשנת 2001.
על השירים הבולטים שכתב אוז ללהקה נמנים "הרבי ג'ו כפרה", "בתוך נייר עיתון", "זמנים קטנים", "התחנה הישנה", "מה עשית", "יש לי חברה", "איזה עולם" (שיר הפתיחה הנודע של "שמש") "עוד שבת", "סתם", "למה הלכת ממנו", "שלוש בלילה", "יושבים בבית קפה", "כמו לפני עשרים ושנה", "ריקודי עמבה" ו"פרח השכונות". בשנת 2000 זכה בפרס אקו"ם לפזמונאי‏.
בינואר 2007 החליטה ועדה מטעם רשות השידור על חברי להקת "טיפקס" כנציגי ישראל לתחרות האירוויזיון, שהתקיימה ב-10–12 במאי בהלסינקי, בירת פינלנד. השיר "כפתור אדום" ("Push the Button"), שכתב והלחין אוז, נבחר להיות השיר שבוצע בתחרות. הבחירה נעשתה על ידי צופי ערוץ 1 וצוות שופטים מיוחד בעל ניסיון בתוכני אירוויזיון. השיר סיים בחצי הגמר במקום ה-24 עם 17 נקודות, וכיוון שלא סיים בין 10 המדינות בעלות הניקוד הגבוה ביותר בחצי הגמר, לא זכה להעפיל לגמר תחרות האירוויזיון.
בסוף שנת 2008 הודיעו חברי "טיפקס" על פירוק הלהקה‏.
בשנת 1993 הגיש פינה בתוכנית המוזיקה "מהקליפייה באהבה" בשידורי הניסיון של ערוץ 2, לצד אברי גלעד ושרון קנטור.
לאורך שנות העבודה עם "טיפקס" עבד אוז עם מספר אומנים נוספים. בתחילת שנות התשעים עיבד יחד עם חברי להקת "כנסיית השכל" אחדים משיריה, שנכללו באלבום הבכורה של הלהקה, "דברים בלחש", שיצא ב-1992. ב-1996 הלחין את פסקול המחזה "קומדיה של טעויות", ששיריו גם הופצו על גבי תקליטור בשם "שירים לעיר אפזוס מאת קובי אוז". לאלבומה של גלי עטרי "גלידה", שיצא ב-1998, כתב והלחין את השיר "שיר אהבה מסובך".
ב-1999 הפיק אוז את האלבום "כנסיית השכל" של להקת "כנסיית השכל", עיבד את שיריו יחד עם חברי הלהקה, ובשניים מהם גם השתתף בהלחנה. האלבום כלל להיטים רבים, ובהם "היינו עושים אהבה" ו"למיה יש אקדח". "כנסיית השכל" הייתה מהלהקות הראשונות שהוחתמו בחברת ההפקה שהקים אוז, "לבנטיני", שמטרתה "לקדם אליטת אמנים אלטרנטיבית אשר תהווה בסיס לצליל אותנטי של הישראליות החדשה". באותה שנה הקליטה להקת "טיפקס" עם שרית חדד את השיר "כשאני איתך אני כמו דג", שכתב והלחין אוז. השיר נכלל הן באלבומה של חדד "כמו סינדרלה" והן באלבומם של "טיפקס" "דיסקו מנאייק".
בשנת 2000 הלחין אוז את מוזיקת הרקע ואת השירים למחזה "נאסר א-דין". באותה שנה השתתף בעיבודי השירים באלבום הבכורה של חיים אוליאל, "סנדוק לעג'ב". אוז הלחין גם מספר שירים עבור האלבום, ובהם להיטו הגדול ביותר, "סימני סערה", למילים של המשורר שמעון אדף. בהמשך אותה שנה הפיק אוז את אלבום הבכורה של להקת הדג נחש, "המכונה של הגרוב". אוז השתתף בעיבודי השירים עם חברי הלהקה, ושלושה מהם גם הלחין עמם: "לא מוותר", "עבריין" ו"צעצוע". את השיר "הדג נחש" מהאלבום הלחין ביחד עם חברו ללהקת טיפקס מאיר עמר ("ביג אם"). תרומתו של אוז להפקת האלבום תוארה בשיר "לא מוותר": "בגלל זה חברים לבנטיני מתאים לי. כי בא הבן אדם אומר: 'אני אוהב איך שאתם נשמעים לי'. ולא במשמעות עשו מה שאני אומר, אלא בקטע האוסול של 'הסאונד שלכם אחר'.".
לאלבומה של שרית חדד "לעשות מה שבא לי", שיצא בשנת 2000, כתב והלחין את השיר "כמעט הולכת". בשנת 2001 יצא אלבומה של חדד "אשליות מתוקות", ובו שבעה שירים שאוז כתב והלחין. עליהם נמנו הלהיטים "אשליות מתוקות", "תשתוק תשתוק" ו"יאללה לך הביתה מוטי", שנבחר כ"שיר השנה" במצעד הפזמונים השנתי של רשת ג' לשנת תשס"א. בשיר אחד באלבום השתתפו אוז ולהקת "טיפקס" בשירה: "תיזהרי ממנו". באותה שנה הפיק אוז את האלבום "אהבה כתומה" של הצמד נערי רפול. אוז השתתף בעיבודי השירים באלבום עם שני חברי הצמד, איתי זילברשטיין ומאיר עמר ("ביג אם"), שהיה חבר באותה עת גם ב"טיפקס". לאלבומה של גלי עטרי "חבק אותי לאט" מ-2003 כתב והלחין את השיר "אני נשארת כאן".
בשנת 2004 הוציא אוז אלבום סולו ראשון, "דמעות וים", שנוצר בעקבות תהליך הפרידה מאשתו הראשונה. על אף שאוז היה החתום היחיד על האלבום, השתתפו בו בנגינה כל חברי להקת "טיפקס" באותה עת. כדי להפריד בין פעילות הלהקה לבין אלבום הסולו של אוז, יצא האלבום בחברת "הליקון", בניגוד לאלבומי הלהקה, שיצאו בחברת "הד ארצי". בין שיריו המוכרים של האלבום היו "זיכרונות" ו"אם תעזבי אותי".
עוד ב-2004 השתתף בעיבודי השירים באלבומם השני של "נערי רפול", "נמלים". לאלבומה של שרית חדד "מיס מיוזיק", שיצא ב-2005, כתב והלחין את השיר "אכלו לי שתו לי". השיר בוצע גם בגרסה שונה במעט באלבומה של "טיפקס" "רדיו/מוזיקה/עברית", שיצא כעבור שנה. בשנת 2007 הפיק את אלבומו של חמי רודנר "מכונת השירים הגדולה", והשתתף בעיבודי שיריו. לאלבומו של שמעון בוסקילה "מרגיש את זה", שיצא באותה שנה, כתב את מילות השיר "בימים עברו".
בפברואר 2010 הוציא אוז אלבום סולו שני, "מזמורי נבוכים", בעקבות מופע אקוסטי באותו השם. האלבום כולל שירים חדשים שהוגדרו על ידי אוז כ"נעים באזור הערפילי שאינו דתי ואינו חילוני"‏‏. בשיר "אלוהיי" אף שולבה הקלטה ישנה של פיוט ששר רבי ניסים מסיקה (רבי שניישן), סבו של אוז, שהיה פייטן תוניסאי. באלבום נכללה גם גרסה מחודשת לשירה של להקת "טיפקס" "הרבי ג'ו כפרה".‏
במרץ 2011 יצא אלבומו השלישי, "מזמורים נוספים". בין שיריו היו גרסתו של אוז לשירה של נעמי שמר "שירת העשבים", וכן גרסה מחודשת לשיר הנושא מהסרט "משפחת צנעני".
במקביל לשני האלבום מופיע אוז במשותף עם פייטנים וזמרים חסידיים, כאברהם פריד, דניאל זמיר, הרב דוד מנחם והתזמורת האנדלוסית.
ביום העצמאות ה-61 של מדינת ישראל נבחר להדליק אחת משתים עשרה המשׂואות בהר הרצל, עבור תרומתו לתרבות העברית בתל אביב.
בשנת 2012 החל אוז להשתתף בסדרת הדוקו-ריאליטי "גולסטאר", המשודרת בערוץ HOT3. בחודש נובמבר באותה השנה תיאטרון באר שבע העלה את המחזמר "פרח השכונות" המבוסס על שירים שכתב והלחין אוז.
הוא חתן פרס ליבהבר לשנת 2012, אותו מעניק מכון שכטר למדעי היהדות. הפרס הוענק לו עבור תרומה משמעותית להשגת סובלנות דתית ופתיחות תרבותית בישראל.
אוז פרסם שני ספרי סיפורים:
אוז היה נשוי משנת 2000 עד 2003 לשחקנית אביטל אברג'יל. בשנת 2005 נישא אוז לשירה ארד (דיג'יי ועורכת וידאו), בשנת 2009 הם התגרשו. ב-2010 נישא בשלישית, לבת שבע מזרחי. לזוג נולדו תאומות ב-2010 וב-2012 נולדה להם בת.
במערכת הבחירות לכנסת ה-17 הודיע אוז בפומבי על תמיכתו בעמיר פרץ ובמפלגת העבודה. במערכת הבחירות לכנסת ה-18 הכריז‏ על תמיכתו בתנועה הירוקה-מימד ובמפלגת הבית היהודי לדבריו ״אני אוהב את הסרוגים הנורמליים, הם גיבורים וטובים בעיני – גם אני רוצה דגשים יהודיים אבל משהו ממלכתי ולא פושטקי, משהו בדרך המלך״. בבחירות לכנסת ה-19 הביע תמיכה במפלגת עם שלם וברב חיים אמסלם והכריז כי ״אנו רוצים לחיות עם יהדות ועם ציונות, אנחנו רוצים לעבוד וללמוד, אנחנו רוצים מתינות, נינוחות ונועם הליכות. עלינו לתמוך במאבקו של הרב אמסלם לטובת פניו של הדור הבא".

להמשך קריאה...

ז'אנר: מוזיקה ים תיכונית, רוק, פופ

מספר שירים באתר: 9

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.