שלום אורח

שירים של קובי לוריא

קובי לוריא

אודות קובי לוריא:
קובי (יעקב) לוריא (נולד ב-1949 בתל אביב) הוא מלחין ופזמונאי, מזרחן בהשכלתו.
הוא חיבר בין היתר את "שיר פשוט", ללהקת "סרט" של גרי אקשטיין. כמו כן, חיבר שירים ללהקות צבאיות, כמו "יא ליל" ו"שיר הסלנג", כתב את "הם בזמר הזה" למתי כספי על-פי לחן של סשה ארגוב, "בוא, שיר עברי" לדוד אלהרר, "אמרת אמרת" ליהודית רביץ, "סלסלה" לגשש החיוור ו"כנפיים" ללהקת חיל-האוויר, שיר המלווה את כל טקסי הענקת הכנפיים מאז כתיבתו (1986) ועד היום.
לוריא כתב קטעים מוסיקליים וקומיים רבים לטלוויזיה לתכניות כמו סיבה למסיבה ושעה טובה, בין השאר את הפרודיה הסטירית "עם אחד שיר אחד" אותו ביצע החקיין טוביה צפיר, שיר שאותו אף יזם. כן כתב פינות רבות לתוכנית "זהו זה" וחיבר מספר שירי ילדים עבור סדרת הטלוויזיה "פרפר נחמד". לוריא כתב את תוכנית הטלוויזיה "בראבא מנצח על התזמורת". בשנת 1999 זכה בפרס אקו"ם (נוצת-הזהב) על יצירתו המוזיקלית "הדיבוק מכה שנית".
לוריא כתב מחזה על גטו טרזין "לחיי החיים" בפסטיבל עכו. הוא תרגם ועיבד את המחזמר "פצצת תום", וחיבר את המחזה ביידיש לתיאטרון היידישפיל, "דז'יגאן ושומאכר לנצח".
בשנת 2006 ערך והגיש בגלי צה"ל את הסדרה המשודרת "השירון עשה היסטוריה" ששילבה בין שירים לסיפור ההיסטוריה הציונית (את הסדרה ערך לשידור יורם רותם). הסדרה זיכתה את לוריא בפרס מפקד גלי צה"ל. בעקבות הסדרה החל לוריא להופיע בהרצאות מוזיקליות המשלבות היסטוריה וסיפורים מאחרי השירים. לוריא משתף פעולה עם בית שלום עליכם בהחייאת שירי היידיש וסיפור התרבות ההיא העומדת בסכנת הכחדה, באמצעות השירים. לוריא פרסם כמה מאמרים בכתב העת "דווקא" ובכתב העת של הסתדרות המורים.
בעקבות המחזה "לחיי החיים" חקר והפיק קובי לוריא בשיתוף עם "בית טרזין" ועם "יד ושם" תקליטור ששחזר את שירי קארל שוונק "מלך הקברט של גטו טרזין". התקליטור, בשפת המקור, צ'כית, יצא לאור בביצוע ניצולים שחלקם היו על במת הגטו, שסייעו לשחזר ולהציל חלק מן החומר.
בעקבות המחאה החברתית כתב והלחין את השיר "נומי, ארץ" ואת "שיר לא מזרחי" על השתלטות הזמר המזרחי ואת "שירת נשים" כשיר מחאה על הדרת הנשים. ברוח זאת כתב לוריא גרסה מחודשת לשיר "כנפיים" עם בית הכתוב בלשון נקבה, ומוקדש לטייסות. השיר המשופר הושמע לראשונה במסדר כנפיים האחרון.

להמשך קריאה...

שירים של קובי לוריא

מספר שירים באתר: 0

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.