שלום אורח

שירים של קרן פלס

קרן פלס

אודות קרן פלס:
קרן פלס טור (נולדה ב-11 במרץ 1979 ביבנאל) היא זמרת-יוצרת ושחקנית ישראלית.
קרן פלס גדלה ביבנאל לדורון ומרים, ולמדה בתיכון בית ירח בעמק הירדן. בילדותה החלה ללמוד נגינה בפסנתר ובחליל צד. היא ניגנה בתזמורת הילדים ביבנאל, ומאוחר יותר בתזמורת הייצוגית של עמק הירדן, שם גם הייתה הסולנית.
בשירותה הצבאי הייתה פלס מאבחנת פסיכוטכנית, ולאחר מכן שירתה ב"להקת אט"ל", להקה צבאית המבצעת שירים בסגנון ים תיכוני.
לאחר שירותה הצבאי למדה בבית הספר הגבוה למוזיקה "רימון" במשך שלוש שנים. במהלך לימודיה השתתפה בתחרות "רוק-רימון", תחרות להרכבים עם חומר מקורי, בה זכתה פעמיים במקום הראשון. לאחר מכן למדה פלס משחק אצל סופי מוסקוביץ', ובמקביל החלה בכתיבת שירים לתיאטרון. במהרה החלה לכתוב שירים למחזות רבים, ביניהם "חתונת הדמים", "טרטיף" של מולייר, "שיץ" של חנוך לוין, "יתוש בראש" ו"נפוליון - חי או מת".
במהלך לימודי המשחק זכתה פלס במלגת הצטיינות של "קרן התרבות אמריקה-ישראל" ובמספר מלגות נוספות של בית הספר במסגרת תחרויות מונולוגים.
בשנת 2005 זכתה פלס לפרסומה הראשון בעקבות כתיבת מספר שירים לחברתה ל"רימון" מירי מסיקה, בהם "נובמבר" ו"לשם", שנבחר כשיר השנה במצעד הפזמונים העברי השנתי של גלגלצ, והיה אחד השירים המושמעים ביותר באותה שנה בתחנות הרדיו בישראל. כמו כן כתבה לאלבום הבכורה של מסיקה את "בקרקס הזה" ו"טיול לילי". לאלבום הבכורה של שירי מימון שיצא באותה שנה כתבה את השיר "תברח".
בראשית מאי 2006 יצא סינגל הבכורה שלה לרדיו, "איתַי". השיר הפך ללהיט והגיע לראש מצעדי הפזמונים בתחנות הרדיו השונות. השיר נכתב על חברה דאז, איתי פרל. באמצע חודש יוני 2006 יצא הסינגל השני מתוך אלבומה - "אם אלה החיים", אותו כתבה כשהייתה בת 17. בסוף יולי יצא הסינגל השלישי שלה - "שמעון השכן", שגם הוא הפך ללהיט, וזמן קצר לאחר מכן יצא אלבום הבכורה שלה, "אם אלה החיים", בחברת התקליטים "הד ארצי". פלס כתבה והלחינה בעצמה את כל שירי האלבום, פרט ל"יותר מדי" שאת מילותיו כתב יהודה עמיחי. את האלבום הפיק מוזיקלית לואי להב. לאחר צאת האלבום יצאו הסינגלים "זאת שבמקומי" ו"רכבת באירופה".
באותה שנה זכתה פלס בפרס שר המדע, התרבות והספורט ל"יוצר בתחילת הדרך". הוועדה נימקה את החלטתה להעניק לפלס את הפרס בן 20 אלף השקלים בדברים הבאים: "לשירים שכתבה פלס השפעה רבה על הזרם המרכזי של המוזיקה הפופולרית החדשה". כמו כן זכתה פלס בתואר "זמרת השנה" ו"תגלית השנה" במצעד העברי השנתי ה'תשס"ו של גלגלצ ושל רשת ג'. השיר "ואת" שכתבה והלחינה להראל סקעת, שזכה בתואר "זמר השנה", זכה בקטגוריית "שיר השנה" אף הוא בשתי התחנות. בגלגלצ הייתה זו הפעם השנייה ברציפות ששיר שכתבה זכה בתואר זה. לכבוד המצעד השנתי של גלגלצ באותה שנה חידשה פלס את שירו של אריק איינשטיין "פסק זמן".
לאלבומו של הראל סקעת מ-2006 כתבה פלס גם את "אלייך שר" ו"כל הציפורים". לאלבומה של שרון קרלן "כדור שמחה" כתבה את "אולי תרגיש" ו"טסה גבוה". באותה שנה שיחקה פלס במחזמר המצליח של תיאטרון "הבימה" "הלהקה" בתפקיד מיקי, אותה גילמה בסרט הקולנוע לירון ניר-גד.
בשנת 2007 המשיכה פלס בשיתוף הפעולה עם מירי מסיקה, כשכתבה לאלבומה השני, "שלום לאמונות", ארבעה שירים, בהם שיר הנושא ו"אם זאת האהבה שלך". לאלבומו השני של אמיר פיי גוטמן, "דבש בכוורות", כתבה פלס את השיר "יום אחרון". באלבומה של שרית חדד "זה ששומר עליי", שיצא באותה שנה, כתבה והלחינה את השיר "איתך". כמו כן, כתבה מוזיקה להצגה "הרטיטי את לבי" של חנוך לוין בתיאטרון הקאמרי, עליה זכתה בפרס "מלחינת השנה בתיאטרון". בהמשך השנה הקליטה גרסת כיסוי לשיר "פיקה" של להקת מואב, שכתב והלחין דידי שחר, עבור סדרת הטלוויזיה של עירית לינור "משמורת".
באפריל 2008 יצא אלבומה השני, "מבול", גם הוא בהפקתו של לואי להב. פלס כתבה והלחינה את כל שלושה עשר שירי האלבום, ועיבדה אותם יחד עם אודי שמחון. טרם צאתו, יצאו ממנו הסינגלים "מבול" ו"רצה הביתה", ואחריו הסינגלים "במכונית ליד הים", "פיז'ו 92" ו"תקופה של שינויים". בספטמבר 2008 הגיע האלבום למעמד אלבום זהב. במצעד הפזמונים השנתי של רשת ג' זכתה פלס בתואר "זמרת השנה" בפעם השנייה. במצעד ההשמעות השנתי בתחנות הרדיו בישראל לשנת ה'תשס"ח הגיעה קרן פלס למקום החמישי.‏
באותה שנה כתבה פלס את שיר האודישנים של כוכב נולד 6, "מי היה מאמין", שביצעו בועז מעודה ומארינה מקסימיליאן בלומין,‏ וכן את השיר "אורח בעולם" למעודה.
בין החודשים דצמבר 2008 לינואר 2009, השתתפה פלס בפסטיבל שירי הילדים וזכתה בו.‏ בשנת 2009 הייתה פלס למלחינה הראשונה שזוכה פעמיים (ברציפות) בפרס האקדמיה לתיאטרון, הפעם על המוזיקה להצגה "הנפש הטובה מסצ'ואן". באותה שנה יצא אלבום הבכורה של בועז מעודה, בו נכלל השיר "אורח בעולם", וכן "לחזור הביתה", שכתבה והלחינה פלס, והשיר "אוסנסיה", שתירגמה על פי לחן של גוראן ברגוביץ'. לאלבומו של הראל סקעת "דמויות", שיצא באותה שנה, כתבה והלחינה את השיר "שוב".
בנובמבר 2009 יצא כסינגל השיר "הנה עיר", שהקליטה בשיתוף עם מוקי ועם יוסלס איי די. השיר משמש גם כשיר הפתיחה של הסדרה "TLV - עושים את תל אביב".
לאלבומה השלישי של מירי מסיקה "חדשות טובות", שיצא ב-2010, כתבה והלחינה פלס שלושה שירים. באוגוסט של אותה שנה יצא אלבומה השלישי, "בין העיר לכפר", בהפקתה המוזיקלית של יהודית רביץ. לאלבום קדמו הסינגלים "כל היתר חולף", "שיר לאסף", "הצפון פורח" ו"תקליט שרוט", שלא נחלו הצלחה רבה בתחנות הרדיו.
פלס אף בעלת טור אישי במוסף שבעה ימים של העיתון ידיעות אחרונות, ובעבר הגישה את התוכנית "ציפורי אלף לילה ולילה" בגלי צה"ל לצד ארז טל.
ב-2011 השתתפה קרן כמורה בתוכנית "בית הספר למוסיקה" ששודרה בערוץ 2 שם לימדה שירה ומוסיקה לילדים בגילאי 8 - 14, יחד עם הזמרים משה פרץ, יהורם גאון ומתי כספי, ב-2013 משתתפת גם בעונה השנייה של התוכנית. בנוסף הנחתה תוכנית ראיונות בערוץ 24 הנקרא "באולפן עם קרן פלס" שבו היא מראיינת זמרים ישראלים מצליחים בביתה.
בשנת 2012 הופיע ספרה "עקודים", רומן בדיוני על רקע הלומי-קרב ממלחמת יום-הכיפורים.
ב-23 בדצמבר 2012 הוציאה פלס סינגל ראשון מתוך אלבומה הרביעי המתוכנן, "לייק וואנקה". השיר נקרא על שם האגם הסמוך לעיר ואנקה שבניו זילנד. ב-3 במרץ 2013 הוציאה סינגל שני מתוך אלבומה הרביעי, "כלום לא טעים". ב-21 באפריל 2013 הוציאה סינגל שלישי מתוך אלבומה הרביעי, "השעות המתות". ב-2 ביוני 2013 הוציאה סינגל רביעי מתוך אלבומה הרביעי ,"גם אני". אלבומה הרביעי "איך שהשמש תזרח" יצא ב-1 ביולי 2013. ב-29 בספטמבר 2013, לאחר צאת האלבום, יצא סינגל חמישי מתוכו בהקדשה לביתה העתידית, "רק שתבואי".
ביוני 2009 התחתנה פלס עם איש העסקים תומר גרנצל. בספטמבר 2010, לאחר כמה חודשים של חיים בנפרד, התגרשו. בן זוגה כיום הוא נועם טור וב-24 ביולי 2012 נולד בנם הבכור. ב-9 בספטמבר 2012 שינתה את שם משפחתה במרשם האוכלוסין ל"פלס טור".‏ בתאריך 16 באוגוסט 2013, בעת הופעת השקה לאלבומה הרביעי "איך שהשמש תזרח", שנערכה בתיאטרון "הבימה", הודיעה קרן פלס כי היא בהיריון. במהלך הופעתה באירוע ההתרמה הנשי של עמותת כ"ן ב-30 באוגוסט 2013 הודיעה כי היא מצפה לבת.

להמשך קריאה...

ז'אנר: רוק, פופ

מספר שירים באתר: 24

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.