שלום אורח

שירים של רוחמה רז

רוחמה רז

אודות רוחמה רז:
רוחמה רז (התפרסמה בעבר גם כרוחמה) (נולדה ב-13 בינואר 1955) היא זמרת ישראלית.
רז נולדה כרוחמה זרגרי, לעולים חדשים מאיראן. גדלה והתחנכה בירושלים ולמדה בבית ספר ממלכתי דתי. עם קבלתה ללהקה צבאית, שינתה את שם משפחתה לרז. בצבא שירתה בצוות הווי פיקוד המרכז ובין קטעי הסולו שלה בצוות בלט השיר "אי שם בבקעה". כשעברה לצוות הווי חטיבת הצנחנים, היה להיטה הגדול כסולנית "בארץ אהבתי השקד פורח" (המילים של לאה גולדברג והלחן של מוני אמריליו), שמהווה עד היום את "כרטיס הביקור" שלה. בהרכב זה הייתה רז סולנית בשירים רבים שהלחין מוני אמריליו: "לכל אחד ירושלים", "אגדת שלושה וארבעה", "למה לא" ועוד, וכן בשיר "צלילי גיטרה" שהלחין סשה ארגוב. בלהקת פיקוד המרכז, אליה עברה לאחר מכן, שרה כסולנית את השירים "ההר הירוק תמיד", ו"ערב קיץ ויונים" שהלחין אמריליו.
בפסטיבל הזמר והפזמון תשל"ז (1977) עם שחרורה מצה"ל, זכתה רז במקום הראשון עם השיר "רקפת", שאת לחנו כתב מוני אמריליו למילותיה של תלמה אליגון. שיר זה הפך לשיר הנושא של אלבומה הראשון שיצא באותה שנה. כמו כן התפרסמו ביצועי השירים שלה "פירות חמישה עשר" ("שלג על עירי") ו"בכרמי תימן". בשנת 1978 השתתפה בפסטיבל שירי הילדים עם השיר "יערית".
בשנת 1979 הוציאה רז אלבום‏ בשם "חלומות". באלבום נכלל אחד מלהיטי הסולו הגדולים ביותר שלה, "חלומות", שכתבה רחל שפירא על פי לחן של יאיר קלינגר. כמו כן נכללו בו השירים "בחופשתו" ו"שיר הלל". באותה תקופה התחתנה עם חבר קיבוץ גלאון בשם יגאל. היא עברה לגור בקיבוץ, שם נולדו לה שתי בנות והמעיטה בפעילות מוזיקלית לטובת גידולן. היא חזרה להופיע באמצע שנות השמונים והקליטה את אלבומה "חדשה בעיר", שיצא בשנת 1988. לראשונה החלה רז לבצע שירים בסגנון פופ ורוק רך. בין השירים הבולטים: "ובלילה", "את מי את אוהבת רוחי", "כל כך דומים" ובעיקר "תמיד אותו מדבר". את אלבומה "בלב מולדת קטנה", שיצא בשנת 1991, הפיק שם טוב לוי, שגם הלחין מספר שירים לאלבום. באלבום זה נכלל גם השיר הבולט ביותר בו שהוא גם החותם אותו, "כחכות רחל", שנכתב על ידי רחל שפירא לזכר מרים, אחותה של רז, שנרצחה בפיגוע בקו האוטובוס 405.
בשנת 1999 השתתפה רז בשני שירים של להקת כנסיית השכל, "היא הולכת" ו"היינו עושים אהבה", שהופיעו באלבומה של הלהקה, שנקרא בפשטות "כנסיית השכל".
בשנת 2003 יצא אלבומה "אתה יקר לי", שהורכב משירי רחל שפירא וזכה לביקורת חמה. באלבום נכללה גרסה מחודשת ל"חלומות". כמו כן זכתה במקום השני בפסטיבל הלאדינו, שהתקיים במסגרת פסטיבל ישראל 2004, עם שירה "הכלה" (LA NOVIA).
בשנת 2005 הוציאה רז את אלבום הילדים "ספינה משוקולד", שכלל שירים וקטעי קריאה קצרים שכתב אלי רווה. את השירים הלחין רוברט ניסנזון ואלדד ירון עיבד מוזיקלית את האלבום.
בשנת 2007 השתתפה בהקלטת השיר "רוח האדם" (למילים ולחן של סי היימן, בשמת אדמון והמשוקם סיני מיתקי) יחד עם אמנים רבים, להגברת המודעות לשיקום נפגעי נפש בדרך עמותת אנוש. בחנוכה באותה שנה השתתפה בפסטיבל שירי הילדים וזכתה במקום השלישי עם השיר "אוספת בי ימים" (שכתבה נורית בת שחר צפריר והלחין ליאור דטאוקר). בדצמבר של אותה שנה הוציאה רז אלבום הנקרא "פיסת שמיים", בו היא חידשה כמה משיריה בסגנון קלאסי והוסיפה שירים חדשים. מבקר המוסיקה ישי ויסמן שיבח את האלבום בכתבתו למגזין פנאי פלוס: "האלבום מאופיין בגוון קולי עשיר, את שירתה המדהימה (ואין לי הגדרה אחרת) של רוחמה מלווים אנסמבלים ומקהלות קלאסיות. אלבום נוסטלגי ומתוק כמו געגוע לארץ ישראל התמימה של פעם."
בשנת 2010 הוציאה בעזרת מרים משולם ובהפקתה את האלבום "שיר השירים אשר לשלמה", ובו היא מבצעת משירי שיר השירים בלחנים של מרקו בחט.
רז מזוהה עם עיר הולדתה ירושלים, ורבים מהשירים ששרה מוקדשים לעירה, ביניהם "לכל אחד ירושלים", "פירות חמישה עשר" (למרות שהשיר נכתב במקורו למחזה "מסעות בנימין מטודלה" ועוסק בעיירה בגולה) ו"עיר ואם". רוחמה מתאפיינת בסגנון שירים שניתן להגדירם כ"שירי ארץ ישראל היפה והטובה". על כך היא כונתה "הזמיר מירושלים".
בשנת 2011 השתתפה בתוכנית המציאות של ערוץ 24 "היכל התהילה" והייתה הזמרת היחידה שהעפילה לשלב הגמר בתוכנית, שם לבסוף זכתה במקום השלישי.
רז נשואה ליגאל ולהם שתי בנות. לרז אח וארבע אחיות. אחות שנייה, מרים צרפי, נרצחה בפיגוע בקו האוטובוס 405. לזכרה נכתב שירה של רז "כחכות רחל". כיום מתגוררת רוחמה רז ברעננה.

להמשך קריאה...

שירים של רוחמה רז

מספר שירים באתר: 3

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.