שלום אורח

שירים של רותי נבון

רותי נבון

אודות רותי נבון:
רות (רותי) נבון (נולדה ב-30 במאי 1951) היא זמרת פופ ישראלית, שבלטה בארץ בעיקר במהלך שנות ה-70, ובסופן חזרה בתשובה וירדה מהארץ. בתחילת המאה ה-21 היא שבה לישראל והחלה בחידוש הופעותיה בארץ ובהקלטת חומרים חדשים.
את שירותה הצבאי עשתה נבון בצוות הווי פיקוד הדרכה בתוכנית שמח בלב (1971), ובלטה בשירים "איש קטן" ו"כל מה שרציתי" (למרות שתפקיד הסולו שלה היה קצר והופיע קרוב לסוף השיר). כוכב הלהקה יוני נמרי הפך לבן זוגה לתקופה זו. כבר אז ניתן היה להתרשם מקולה הייחודי ומההגשה המרשימה עתירת האנרגיה שלה.
עם שחרורה מהצבא היא השתתפה במחזמר אל תקרא לי שחור (1972), שעסק באפליית האפרו-אמריקאים בארצות הברית, לצידם של עוזי פוקס, דודו זר, אברהם פררה ועוד. הפקה זו נחלה הצלחה רבה, ונבון ביצעה בה את השירים "שלגיה" ו"מי רצח את בסי סמית" ובלטה בשירים כמו "יום יבוא" ו"קליפסו בשחור לבן". בעקבות הפקה זו נבון זכתה לפופולריות רבה והחלה לפתח קריירה עצמאית.
ב-1973 היא הקליטה את השיר "בין האצבעות", שהלחין עבורה במיוחד צביקה פיק, וכן ביצעה איתו את הדואט "הרקדן האוטומטי". באותה השנה היא הייתה אמורה להופיע בפסטיבל הזמר והפזמון ולבצע את השיר "נצח ישראל לא ישקר" העוסק בגיבוריו של ארגון ניל"י. זמן קצר לפני הפסטיבל נפצעה נבון בתאונת דרכים ולא זכתה להופיע בו. את השיר ביצעו באותו הערב שתי השלישיות שהיו אמורות ללוות אותה, שוקולד מנטה מסטיק ואף אוזן גרון, אך בתקליט של הפסטיבל הוחלף הביצוע בביצוע דומה, כאשר נבון היא המבצעת הראשית יחד עם מלוויה. לאחר הפסטיבל ניסתה נבון את מזלה בארצות הברית, אך חזרה במהרה לישראל. היא המשיכה להקליט בארץ שירים שהפכו ללהיטי ענק, כמו "גשם בעיתו" ו"חשמל בכפות ידיך", והשתתפה בפסטיבל שירי ירושלים בשיר "על חומותיך ירושלים", שהלחינה נורית הירש למילים מתוך המקורות.
ב-1974 הוציאה את אלבום הסולו הראשון שלה, "רותי נבון", שאיגד כמה מלהיטיה הראשונים לצד שירים כמו "אולי מחר", "רוצה ולא מוצאת" ו"אנחנו רק שניים", ושני שירים באנגלית שהקליטה כסקיצות לנסיעה לארצות הברית. באותה השנה היא הקליטה את שירו של חיים נחמן ביאליק "שבת המלכה" לאלבום ותוכנית טלוויזיה שהוקדשו לשיריו. נבון החלה שוב לנסות את מזלה מעבר לים, וחילקה את זמנה בין ישראל ובין הופעות בפני קהילות יהודיות בחו"ל. היא הצטרפה לצוות התוכנית ראש כרוב וביצעה במסגרת זו שירים מתורגמים, כמו "על גג העולם" ו"מנגינה היא שמש".
במהלך שנות השבעים החל הקשר שלה עם ישראל להתרופף. היא הקדישה זמן רב יותר לנסיון קריירה בחו"ל, שם קיבלו חייה תפנית והיא החלה להתקרב לדת. בסוף שנות השבעים היא ניסתה עוד כמה גיחות קצרות בישראל, כמו הופעה בפסטיבל נביעות 1978 עם השיר "דבר לא השתנה" ומחרוזת דיסקו (בנואיבה) או בשירוויזיון עם השיר "פליפר", אך חזרה לארצות הברית, שם הקימה משפחה והשלימה את תהליך החזרה בתשובה.
לאורך שנות השמונים והתשעים התרחקה נבון מאור הזרקורים, והתמקדה בהופעות סגורות מול קהל של נשים יהודיות בארצות הברית. בשנת 1977 הקליטה והוציאה בחו"ל את האלבום "הוריני דרכך" ובו שירים מהמקורות בעיבוד ירון גרשובסקי. בשנת 2001 נבון חזרה לארץ וחידשה את "פרחים בקנה" כשיר הנושא לסדרת הטלוויזיה התיעודית ירוקות, שעסקה בטירוניות במחנה 80. בשנת 2002 במסגרת פסטיבל ג'אז בים האדום באילת ביצעה מופע, שם שרה חלק מלהיטיה הישנים ושירי ג'אז באנגלית. המופע נקרא במסע אל עצמי ותועד בדיסק הנושא את אותו השם. מופע זה הוכיח כי כוחה של נבון כזמרת עדיין במותניה, והיא לא איבדה מיכולותיה הווקליות ונוכחותה הבימתית. נראה היה כי נבון החלה בתהליכי יציאה בשאלה, אך היא לא הסכימה לאשר זאת רשמית. היא המשיכה לטעון שהיא עדיין מאמינה אדוקה ואישה דתייה, אבל אין היא רוצה להמשיך להיות כבולה לסגנון מסוים או קהלים מסוימים. באותה שנה יצא אלבומה הראשון במהדורה חדשה עם בונוסים, כחלק מסדרת "מבראשית".
ב-2003 שיחקה נבון בהצגה ינשופים של תיאטרון באר שבע, והקליטה את הדואט "תיגע בי" עם יגאל בשן. בשנת 2004 ביצעה בדואט עם דורי בן זאב את השיר "תמיד עולה האלופה", לכבוד ניצחון של קבוצת הכדורגל מכבי חיפה. ב-2005 השתתפה במחזמר צלילי המוזיקה בתפקיד אם המנזר. ב-2006 היא יצאה למסע הופעות שכלל גם את ירדנה ארזי, אילנית, מרגלית צנעני ושלומית אהרון בפני קהילות יהודיות בקנדה ובארצות הברית, בשם "חמש הדיוות". השתתפה בהקלטת השיר "רוח האדם", מילים ולחן של סי היימן והמשוקם סיני מיתקי ב-2007, יחד עם אמנים רבים, להגברת המודעות לשיקום נפגעי נפש דרך עמותת אנוש. בחנוכה של אותה שנה, השתתפה בפסטיבל שירי הילדים "ילד פלא" וזכתה במקום הראשון עם השיר "הוא יהיה" שכתבה חמוטל בן זאב והלחין יורם צדוק.
בשנת 2008 הוציאה נבון אלבום בשם "בהילוך גבוה", שהכיל גרסאות חדשות לשיריה הישנים לצד גרסאות כיסוי לשירים קלאסיים אחרים, כ"הפרח בגני" של זוהר ארגוב ו"חורשת האקליפטוס" של נעמי שמר. האלבום כלל גם שיר אחד חדש בשם "אותות" ביחד עם להקת חיל האוויר.
נבון הייתה נשואה ליוסף זמורה ולהם שני בנים: ליאור-יצחק ושי-שבתאי.

להמשך קריאה...

שירים של רותי נבון

מספר שירים באתר: 3

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.