שלום אורח

שירים של רחל שפירא

רחל שפירא

אודות רחל שפירא:
רחל שפירא (נולדה ב-1945) פזמונאית ומשוררת ישראלית.
שפירא נולדה וגדלה בקיבוץ שפיים. עסקה בהוראה בקיבוץ כמורה לחינוך מיוחד ולאחר מכן כמורה באולפן עברית. בשנים האחרונות היא עובדת בבית ההארחה של הקיבוץ. היא התפרסמה לראשונה בשנת 1967, אז גילה אותה מלחין הלהקות הצבאיות, יאיר רוזנבלום. בזמן חופשתו בשפיים גילה רוזנבלום בעלון זיכרון את השיר מה אברך, אותו כתבה שפירא לזכר בן כיתתה אלדד (דדי) קרוק, שנפל במלחמת ששת הימים, בקרב שנערך בשועפאט באזור ירושלים. רוזנבלום הלחין את השיר, אותו ביצעה להקת חיל הים עם הסולנית רבקה זוהר. שיר זה נחשב עד היום כאחד משירי הזיכרון הישראליים הידועים ביותר.
לאחר "מה אברך" החלה שפירא לפרסם פזמונים נוספים, שהולחנו על ידי מלחינים ידועים ובוצעו בדרך כלל על ידי זמרות: את "כמו צמח בר", המספר על פרידה, ביצעה במקור חוה אלברשטיין כפסקול לסרט הטלוויזיה "דודי ורעי", על פי ספרה בשם זה של הסופרת נעמי פרנקל; וחידשה אותו כעבור שנים סי היימן (בתו של מלחין השיר, נחום היימן). אלברשטיין הוציאה ב-1978 אלבום משיריה של שפירא‏ בשם "התבהרות"‏, שבו נכללו השירים "סינדרלה מקומית", "פרח משוגע" ו"שיר תשרי".
אילנית ביצעה בין היתר את שיריה‏ "שיר של יום חולין", "חלק בעולם", "שיר על נחלים" ו"נחמה". רוחמה רז ביצעה את "חלומות" (שיר שחודש לימים על ידי אייל גולן). גלי עטרי ביצעה רבים משיריה של שפירא, בהם "רק אתמול", "נפאל" (שנכתב בהשראת מספר מונומטים הנמצאים בעיר פטן שבנפאל), "אסמרלדה" (על אגדת "הגיבן מנוטרדם") ו"עוד יום" וכמו כן הוציאה ב-1989 אלבום שלם משיריה בשם "בראשית", אשר כלל את "אמצע שום מקום", "עוף מוזר" וחידוש ל"פרח משוגע". ירדנה ארזי ביצעה אף היא חלק משיריה כמו "דרישת שלום", "תאורת חצר", "חפץ חיים", "שיר הערב מצלצל", "באתי אליך" ועוד. ענת עצמון ביצעה את שיריה "לנגן על הגבול" ו"שמור על קשר". ריקי גל ביצעה בין היתר את שירה "היי שקטה". שיתוף פעולה פורה היה לשפירא עם הזמרת מרגלית צנעני, שביצעה את שיריה "עוד יהיה לי", "חומות חימר", "מנטה" ו"קפה אלהמברה". שפירא גם כתבה שירים עבור דני ליטני‏.
בין ההרכבים שביצעו את שיריה נמצאים הכל עובר חביבי ("לילה בכרך", "תלווי אותי", "שנשאר ידידים", "מכאן ועד מחר"), אורנה ומשה דץ ("שיר למענך", "בדרכי האהבה"), חלב ודבש ("קסם הלילה"), האחים והאחיות ("בוא בשלום"), להקת "חופים" ("אנשי הגשם") ועוד.
בין שיריה שהשתתפו בתחרויות הזמר ניתן למנות את "ומתוק האור בעיניים" (ששי קשת, פסטיבל הזמר והפזמון 1971) "השיר על ארץ סיני" (שלמה ארצי, פסטיבל הזמר והפזמון 1972), "עולם קטן" (חוה אלברשטיין, פסטיבל שירי הילדים 1983), "קרוב לים" (ירדנה ארזי, קדם אירוויזיון 1988) ועוד.
שפירא ממעטת להיחשף ולהתראיין בכלי התקשורת.

להמשך קריאה...

שירים של רחל שפירא

מספר שירים באתר: 2

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.