שלום אורח

שירים של ריקי גל

ריקי גל

אודות ריקי גל:
ריקי גל (נולדה ב-7 ביולי 1950) היא זמרת ושחקנית ישראלית.
גל נולדה בשם רבקה מנשה‏‏ למשפחה חרדית ענייה בשכונת מאה שערים בירושלים. ילדותה של גל לא הייתה קלה: הוריה התגרשו ב-1952 בהיותה בת שנתיים והיא ואחיה שמעון נשלחו למוסד בכפר סבא, ובו היא גדלה עד גיל חמש, אז הוציאה אמה אותה ואת אחיה מהמוסד וגידלה אותם בכוחות עצמה, אולם לאחר זמן מה האם לא יכלה לעמוד בעלות גידולם, ומסרה אותם לידי נזירות שגידלו אותם במשמעת נוקשה, והיא גדלה במנזר ובבית צעירות מזרחי עד גיל שמונה. ב-1960 בהיותה בת עשר עברה לגור עם אביה בתל אביב ואחיה נשאר לגור עם אימה. אך לאחר הגירושים שהיו לאביה עם שתי נשותיו היא הועברה וגדלה בקיבוץ ניר דוד ולאחר מכן בקיבוץ ברעם.
בשנת 1968, בהיותה בת 17 , היא התגייסה ללהקת חיל הים ושירתה שם יחד עם שלמה ארצי, דב גליקמן ורבקה זוהר. שיר הסולו הראשון שלה, שאותו כבר הקליטה תחת השם החדש "ריקי גל", היה "מפרש בודד". השיר נכתב עבורה על ידי עמוס אטינגר והולחן על ידי משה וילנסקי.
בשנת 1973 החלה את הקריירה העצמאית לאחר שהקליטה את השיר "השמש היא האור של העולם" (יהונתן גפן/קובי אשרת). במהלך שנות השבעים השתתפה גל בפרויקטים מוזיקליים שונים, בהופעות בתוכניות טלוויזיה ובהקלטות לתכניות רדיו וטלוויזיה שונות, אחת המוכרות שבהן - "הצריף של תמרי", שבה ביצעה גל את שיר הפתיחה. גל הקליטה באותן שנים מספר שירים, אבל זה עדיין לא הביא להקלטת אלבום. בשנת 1978 השתתפה גל במחזמר "בני בום" שכתבו אהוד מנור וקן גלובוס, לצידם של ויקי תבור ואריה מוסקונה. הלהיט הגדול (והראשון) של גל במחזמר היה "ילד רע". בשנת 1979 היא הקליטה עבור הסרט "דיזנגוף 99" את השיר "לגור איתו" (מירית שם אור/צביקה פיק) שזכה אף הוא להצלחה גדולה.
החל משנת 1979 ועד 1994 נטלה ריקי גל חלק בתחרויות זמר רבות. בפסטיבל הזמר והפזמון ביצעה את השירים "תודה רבה" (1979), "אהבת אמת" (1980), ובפסטיבל שירי הילדים ביצעה בשנת 1979 את השיר "אמת או חובה" שזכה במקום השני, ובשנת 1983 עם השירים "ג'ינג'ית" ו"כוכב נולד" שהיה דואט עם יגאל בשן. החל משנת 1981 השתתפה גל בפסטיגל שנערך באותה השנה בפעם הראשונה עם השיר "רוק'נרול חתול". היא המשיכה להופיע בתחרות זו עוד מספר פעמים עם השירים "סוד כמוס" (1982), "ילדה של כרמל", "כמו חתול ועכבר" לצידו של יגאל בשן (1984), "טוב לצחוק" (1986), "אייל החתיך" (1993) ו"כשעצוב לי" (1994) שזכה במקום השלישי. בפסטיגל 1985 היא ביצעה את השיר "על הנילוס" שנכתב על ידי משה דיין. השיר זכה במקום השביעי.
בשנת 1980 השתתפה גל בהקלטות הפסקול של הסרט "חמש חמש". באותה שנה הקליטה עדנה לב את השיר "הנכון בין השגיאות", שהיא כתבה בעצמה והלחין צביקה פיק. השיר שזכה להצלחה הזכיר בקצב שלו את שירה של גל "לגור איתו".
בשנת 1981 הקליטה גל את אות הפתיח החדש של התוכנית "עוד להיט". היא השתתפה במחזמר "עלובי החיים" ובמחזה "גטו".
בשנת 1982 ביצעה גל קולות שניים לאלבומו של שלמה גרוניך "צמר גפן מתוק" בהפקתו של מתי כספי.
גל השתתפה גם בתחרות הקדם אירוויזיון של שנת 1983 עם השיר "פנים" שזכה במקום התשיעי. באותה שנה החלה גל לעבוד על אלבום בכורה בהפקת יגאל בשן וגרי אקשטיין. לאחר שכבר הקליטה מספר שירים שיצאו כתקליטי שדרים, האלבום נגנז בעקבות קשיי תקציב של חברת הד ארצי. לקדם-אירוויזיון של 1985 כתבה עבור קורין אלאל את השיר "בכל יום".
רק ב-1987 יצא אלבום הבכורה של גל, "ריקי גל", בהפקתו המוזיקלית של מתי כספי, שגם הלחין ועיבד את כל שירי האלבום. האלבום היה ברובו בסגנון רוק, וכלל להיטים כ"ליל שרב" ו"הנה פתחתי חלון" שכתב נתן זך, "מערבה מכאן" שכתבה תרצה אתר ו"ילד אסור ילד מותר" שכתב יעקב גלעד. כמו כן נכלל באלבום שיר בשם "נערת הרוק" שהלחין כספי למילים של יצחק לאור. השיר נפסל לשידור בתחנות הרדיו בעקבות תוכנו, המכיל ביטויים מיניים בוטים (למרות התוכן זהו עדיין השיר המזוהה ביותר עם גל)‏. רק מאוחר יותר הותר לתחנות הרדיו להשמיע את השיר.
בשנת 1988 יצא אלבומה השני של גל, "מה זאת אהבה", שגם הוא הולחן כולו והופק על ידי כספי. בין שיריו המצליחים של האלבום היו הדואט של גל וכספי "מה זאת אהבה", "על ראש שמחתי" (למילים של נעמי שמר), והשיר "אילו יכולתי" ("אמא") למילים של אהוד מנור. שיר נוסף מהאלבום שזכה להצלחה הוא "בצער לא רב ביגון לא קודר" שכתב חנוך לוין. כמו כן נכללה באלבום הגרסה של גל וכספי לשיר "מקום לדאגה" שהלחין כספי למילים של יהונתן גפן (את הגרסה המקורית ביצעה שרה בדישי).
ב-1990 כיכבה בגרסה הישראלית למחזמר "אוויטה".
ב-1993 יצא אלבומה השלישי של גל, "חפש בי", בהפקתו של לואי להב. את רוב שירי האלבום הלחין יהודה פוליקר, ובהם "היי שקטה" למילים של רחל שפירא ו"תפילות הילדים" למילים של צרויה להב ושבא סלהוב. שני שירים נוספים מהאלבום שהפכו ללהיטים היו "יש לי חולשה לרקדנים" (יעקב רוטבליט/צוף פילוסוף) ו"ראש השנה שלך" (צרויה להב/שלמה ארצי).
ב-1995 יצא אלבום הופעה של גל בשם "מבחר שירים בהופעה", בהפקת לואי להב.
באלבומה הבא, "אוהבת אותך יותר" שיצא ב-1996, שבה גל לשתף פעולה עם מתי כספי כמפיק מוזיקלי. כספי השתתף באלבום בדואט "היא שלו והוא שלה" שהלחינה אשתו, רחל כספי, למילים של אהוד מנור. שיר נוסף מוכר מהאלבום היה שיר הנושא, "אוהבת אותך יותר", שהלחין כספי למילים של יהונתן גפן. באלבום זה נכללו לראשונה גם שירים שגל כתבה בעצמה את מילותיהם. באותה תקופה דובבה גל את הדמות אזמרלדה בגרסה העברית של הסרט "הגיבן מנוטרדאם" של חברת וולט דיסני.
ב-2001 יצא אלבומה "אין לזה סוף", בהפקה מוזיקלית של בני נגרי. את רוב שירי האלבום הלחין דניאל סלומון. בחלק מהם השתתפה גל בכתיבה ובלחן. באלבום נכללה גם גרסתה לשירם של יהונתן גפן ושלמה יידוב "שיר בין ערביים".
ב-2002 שיחקה ב"השיבה מהודו" של מנחם גולן, שבו גם שרה את שיר הנושא. ב-2004 השתתפה במחזמר "שיקגו" בתפקיד הסוהרת מאמא מורטון. בשנת 2004 ביצעה גירסת כיסוי ל"חשמל בכפות ידיך" (מילים יורם טהרלב, לחן נורית הירש) שבוצע במקור על ידי רותי נבון. גרסה זו, בעיבוד והפקה מוזיקלית של יונתן בר גיורא, שימשה שיר הנושא לסרט הקולנוע "מדורת השבט". באותה שנה שיחקה בתפקיד אורח בסדרה "אהבה מעבר לפינה".
בשנים 2004 ו-2005 השתתפה גל כשופטת בתוכנית הכשרונות המוזיקליים "כוכב נולד". כמו כן השתתפה בעונה השנייה של תוכנית הטלוויזיה "רוקדים עם כוכבים" והודחה בשלב השלישי.
ב-2005 יצא אלבומה "אמצע בלוז" בו היא מבצעת שירים שלה ושל אחרים בהופעה חיה, רובם באנגלית וצרפתית.
בשנת 2009 יצא אלבומה של גל "רואים את השנים", בהפקתם המוזיקלית של לירן נדל ושמוליק דניאל. את כל שירי האלבום, פרט לאחד כתב והלחין נדל. הסינגל הראשון מהאלבום, "בסוף היום אני צריכה אותך" נכתב על ידי גל ונועם יעקובסון והולחן על ידי נדל. כמו כן נכלל באלבום פרלוד בספרדית בביצוע דינה נר-גאון, אמה של גל (שעושה את קולות הרקע). האלבום לא נחל הצלחה.
במאי 2011 השתתפה גל בדואט שגם צולם לקליפ "אהבה עושה לך טוב" עם זאב נחמה למילים ולחן שלו. השיר ראה אור בחודש יוני באותה השנה במסגרת אלבומה של להקת אתניקס, "געגועים".
לאחר שסיימה את השירות הצבאי ב-1971 נישאה לישראל פוליאקוב משלישיית "הגשש החיוור". ב-1975 הם התגרשו. לאחר מכן נסעה לניו יורק ונישאה שם בשנית, אך גם הנישואים האלו הסתיימו בגירושים ובעקבות כך חזרה גל לארץ.
בין השנים 2002-1990 הייתה גל נשואה לכתב החדשות של ערוץ 1 אורי כהן-אהרונוב. לשניים בת בשם לירי שנולדה ב-1991.
ב-21 באפריל 2005, תפסה המשטרה כ-5 גרם קוקאין בביתה של גל. בית המשפט גזר על גל 100 שעות של עבודות שירות ללא הרשעה. בשנת 2006 הודה ידיד של גל שנהג לתת לה סמים, וביקש לקבל, כמוה, עבודות שירות ללא הרשעה.

להמשך קריאה...

ז'אנר: רוק

מספר שירים באתר: 11

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.