שלום אורח

שירים של שוטי הנבואה

שוטי הנבואה

אודות שוטי הנבואה:
שוטי הנבואה הייתה להקה ישראלית שפעלה בין 1998 ל-2007. סגנונה אופיין בהשפעות אתניות שונות, ראפ, רגאיי ומוזיקה שמקורה בג'מייקה, שהשפעתה נראית גם בדימויים החזותיים וגם בתוכן. הלהקה נטתה לשלב הומור בשיריה, וכן קטעים אינסטרומנטליים.
שם הלהקה מקורה באמרה מהמשנה של רבי יוחנן: מיום שחרב בית המקדש ניטלה נבואה מן הנביאים וניתנה לשוטים ולתינוקות .
רואי לוי וגלעד ויטל היו חברי ילדות, ומאוחר יותר הכירו השניים את עמית כרמלי והחלו לנגן ביחד. בפסטיבל "שנטיפי" ב-1998 פגש כרמלי את אסי גבעתי, והשניים החליטו על הקמת להקה. הם צירפו את ויטל ואת לוי, וכן את אברהם טל ואת אחיו של עמית כרמלי, עידן. לאחר מספר חודשי חזרות הופיעה הלהקה לראשונה בדצמבר 1998, ב"אולם התחתון" בתל אביב.
בשנת 2000 יצא אלבום הבכורה של הלהקה, "שוטי הנבואה", בהוצאת חברת "הליקון". בין השירים המצליחים באלבום היו "אין אני", "פנאן", "מה קרה לך" ו"הילדים קופצים". שירי האלבום עסקו באמונה, בשלום ובאהבה, ולעתים כללו מסרים פוליטיים. כך למשל, בשיר "פרילי" נכללו השורות "אף אחד לא יעזוב פה, אז תתחילו לאהוב" ו"ערבי פלסטיני, יהודי ארגנטינאי. זה לא משנה - כולם בני אדם". האלבום זכה להצלחה והגיע למעמד אלבום פלטינה, עם מכירות של מעל 40,000 עותקים.
באפריל 2004 יצא אלבומה השני של הלהקה, "מחפשים את דורות". האלבום זכה להצלחה גם הוא, והגיע למעמד אלבום זהב עם מכירת 20,000 עותקים. להיט האלבום היה "ידיעה" שכתב והלחין רואי לוי, ופרט לו הצליחו גם השירים "קול גלגל" שהלחין אברהם טל על פי מילים מן המקורות ו"מי".
בשנת 2005 הקליטה הלהקה במסגרת תוכנית הטלוויזיה "מפגשיר" את השיר "הוא" במשותף עם להקת איזבו. השיר זכה בפרס עמ"י בקטגוריית "שיר השנה".
ב-12 באוגוסט 2007 הודיעה הלהקה על פירוקה. בזמן הפירוק כבר היו ללהקה מספר שירים שעוד לא הוקלטו, אך הושרו כבר בהופעות, והלהקה הודיעה כי הם ייגנזו לעת־עתה‏.
אברהם טל הוציא שלושה אלבומי סולו, ב-2010,2008 ו ב- 2013. באלבומו הראשון נכלל השיר "הזמן עושה את שלו", ובו אזכור לחברותו של טל בלהקה: "מודה על השנים שהייתי שוטה, ואולי גם קצת נביא".
אסי גבעתי עבד עם מספר אומנים גדולים וניגן בכמה אלבומים. גם היה חבר בכמה הרכבים מוזיקליים שניגנו בין היתר קאברים ליצירות רוק ומוזיקה אתנית. עבד בעיקר על עיבודים ושילובים של רוק ומוזיקה מזרחית - ערבית. כיום הוא מתגורר במושב גן השומרון, מלמד בביה"ס למוזיקה בזכרון יעקב ומנחה קבוצות אנסאמבל שונות.
גלעד ויטל החל את קריירת הסולו שלו עוד בתקופת העבודה כלהקה. בשנת 2006 הוציא אלבום סולו בשם "המכנה המשותף". אחריו יצא גם רואי לוי לקריירת סולו, ובתחילת 2007 הוציא עם אשתו אסנת לוי את האלבום "אהבת הארץ".
ב-11 בנובמבר 2007 פורסם כי גלעד ויטל ורואי לוי יחברו בשנית להרכב משותף בשם "פשוטי העם". להרכב זה הצטרפו אליהם הזמרת אודליה אוקנין, הגיטריסט אסף בוכמן, המתופף ליאור שולמן, הקלידן שאול עשת והבסיסט איתם. ויטל ולוי היו סולני הלהקה, וכן הכותבים והמעבדים.‏ הסינגל הראשון של הלהקה, "הוא נמצא קדימה", יצא בתאריך 9 ביולי 2008. המילים של פזמון השיר, "הוא נמצא קדימה/ הוא נמצא קרוב/ הנה יה מגיע / הנה יה יבוא", הופיעו גם בשירה של שוטי הנבואה "אין סופי".
בשנת 2010, לאחר פירוק ההרכב "פשוטי העם", הקים לוי הרכב חדש בשם "פיטום הקטורת".

להמשך קריאה...

ז'אנר: מוזיקת עולם

מספר שירים באתר: 19

זמרים נוספים בז'אנר

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.