שלום אורח

שירים של שולה חן

שולה חן

אודות שולה חן:
שולה חן (חבינסקי) (נולדה ב-29 ביולי 1947 בנהלל), זמרת ושחקנית ישראלית. הייתה לכוכבת הגדולה הראשונה שהתפרסמה בלהקת הנח"ל בסוף שנות השישים והתפרסמה בזכות שירים כגון "בוא הביתה", "ישנן בנות" "אחד חולמני", "הוא לא כל כך חכם", "ולס להגנת הצומח" ו"כשאהיה זקן".
חן, ילידת נהלל, הגיעה ב"טעות" לבחינות ללהקת הנח"ל, בהמלצתו של גדליה גל, לימים חבר כנסת. היא התקבלה ללהקת הנח"ל בשנת 1966 ושירתה עם טוביה צפיר, חנן יובל, שלום חנוך, ששי קשת, מנחם זילברמן ואבי קורן (קליינמן)‏, מפקד הלהקה - שאיתו התחתנה מאוחר יותר. חן הייתה סולנית הלהקה ועד מהרה התבלטה בשירים "ישנן בנות", "הוא לא כל כך חכם", "אחד חולמני", "ולס להגנת הצומח" ועוד.
מיד לאחר השחרור החלה חן בקריירת סולו, השתתפה בתקליטון הבכורה של מאיר אריאל "ירושלים של ברזל" בקטע הזוי בשם "בבל"ת" והקליטה את השיר "החייל שלי חזר". את תקליט הבכורה שלה, "שלכם, שולה חן" הוציאה בסוף שנת 1969. התקליט, בהפקה תזמורתית של אלכס וייס, הציג את חן כזמרת פופ בנוסח מריאן פיית'פול המוקדמת, פטולה קלארק, לולו ואחרות. האלבום הוליד להיטים רבים, בהם שלושה מלחניו המוקדמים של שלום חנוך - "אוריה החיתי" (מילים: יהונתן גפן), "תחת כובד התפוח" (מילים: יורם טהרלב) ו"איזידור" (מילים: שמרית אור), ושלושה משל דני ליטני: "אל תשיר לאף אחרת" (מילים: יעקב רוטבליט), "אל תספר היום בציר" (מילים: אנדה עמיר) ו"למה דווקא אני" (מילים: דרורה חבקין). עוד היו באלבום גרסאות כיסוי רבות, בהן "פתאום היה לי טוב כל כך" שתרגם עבורה אריק איינשטיין על בסיס השיר "As tears go by" שכתבו מיק ג'אגר וקית' ריצ'רדס למריאן פיית'פול ו"כמו אמש" (במקור "Il gioco del amore" של ג'ינו דורלי מתוך פסטיבל סן רמו 69') להצלחה הגדולה ביותר זכה דווקא ביצוע עברי ללהיט Sunday Morning של "Spanky and our gang" (במקור מרגו גוריאן), שהפך בתרגום העברי של אבי קורן ל"בוא הביתה". חנוך ויובל, ששירתו לצד חן בלהקת הנח"ל, נשמעים בבירור בקולות הרקע בשיר זה. בשנת 1972 הוציאה חן תקליטון ובו שני שירים שעיבד עבורה מתי כספי. אחד מהם, "אנחנו לא מכאן", הוא לחן של כספי והשני, "בת אצילים" תורגם על ידי אהוד מנור ללחן של מאנוס חג'ידאקיס. היא שרה בערב שירי משוררים, הקליטה שירי ילדים (כמו באלבום "ח.נ. ביאליק - שירים ופזמונות", 1967) לאלבום שני בשם "כפתור ופרח" שכולו שירי ילדים והשתתפה בפסטיבל הזמר עם הלהיט "כשאהיה זקן", אותו ביצעה יחד עם בני אמדורסקי. באותן שנים כיכבה חן בהצגות ובמחזות זמר, בהם "איי לייק מייק", "קרחת", הסרט "חמש חמש" ועוד.
חן עזבה את ישראל ויצאה לארצות הברית עקב שליחות של בעלה קורן מטעם קרן קיימת לישראל. בעקבות נסיעה זו היא נאלצה לעזוב את עסקי הבידור המקומיים.
עם שובה ארצה בשנת 1980 השתתפה חן בסרט "חמש חמש". ב-1981 השתתפה במופע "ברנשים וחלומות", שהתבסס על שירי מחזות זמר מברודוויי. את המחזמר ביים צדי צרפתי וניהל מוזיקלית אלדד שרים. לצידה השתתפו גם אילי גורליצקי, ירדנה ארזי, ששי קשת וחנה לסלאו בתפקידים הראשיים.
בהמשך שנת 1981 זכתה בפסטיבל שירי הילדים עם השיר "אמא" שכתב והלחין שייקה פייקוב. באותן שנים השתתפה בקביעות בפינת החידה הבלשית בתוכנית הטלוויזיה "זהו זה", כמזכירתו פזורת הדעת של נח רב מוח (אותו מגלם ספי ריבלין). בשנת 1983 זכתה במקום הראשון בפסטיגל עם השיר "אם".בשנת 1984 הופיעה בפרקים הראשונים של סדרת הטלוויזיה "בלי סודות" ששודרה בטלוויזיה החינוכית. בשנת 1986 השתתפה בתחרות הקדם אירוויזיון עם השיר "גיטרה" והגיעה למקום הלפני אחרון. בנוסף, באותה שנה שיחקה בסרט "הקרב על הוועד" לצד הגשש החיוור. בשנת 1989 השתתפה בתפקיד קטן בסרט "אחד באפריל".
בסוף שנות התשעים גילמה את אחד התפקידים בסדרה "פלורנטין". כמו כן השתתפה בתפקיד אורח בסדרות הקומיות "שמש" ו"איצ'ה". בהמשך שיחקה את האמא בסדרה "משפחת קמיצ'לי".
בשנות התשעים שיחקה במספר מחזות זמר, בהם "זורבה היווני" ו"שלגיה". בשנת 1993 הוציאה חברת התקליטים אן אם סי אוסף מקיף משיריה של חן בשם "זה טוב זה אוסף". אוסף זה, המכיל 24 משיריה השיב את המודעות לשירים הרבים שהקליטה חן במהלך הקריירה שלה, והשירים החלו להופיע בתוכניות רדיו בפסי קול של תוכניות טלוויזיה וסרטי קולנוע ובפרסומות, אך האוסף נחל כישלון מסחרי. חן אף קנתה בעצמה את האוסף וחילקה אותו לחבריה לאחר הכישלון. רק ב-1995 הוא נחל הצלחה, כאשר השינויים היחידים בו הם העטיפה והשם החדש "בוא הביתה". השיר "בוא הביתה" כיכב בפרסומת לקוטג' תנובה ובעקבות זאת הוזמנה להופעות סגורות רבות. ב-1995 הקליטה עם חברתה הטובה דאז ירדנה ארזי את הדואט "חברות הכי טובות". באותה תקופה נפרדה מבעלה אבי קורן שנשאר חברה הקרוב.
בשנת 2006 שיחקה את דמותה של מיקה אביב, אמו של רני אביב (רן דנקר) בעונה השלישית של הסדרה "השיר שלנו" וכן במספר הצגות תיאטרון והצגות ילדים.

להמשך קריאה...

שירים של שולה חן

מספר שירים באתר: 4

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.