שלום אורח

שירים של שולמית לבנת

שולמית לבנת

אודות שולמית לבנת:
שולמית לִבְנַ‏ת, (ילידת 1929), זמרת ישראלית, פעילה פוליטית ואשת ציבור.
שולמית לבנת נולדה ב-1929 בווינה לאב שהיה ציר בקונגרס הציוני, ובגיל 6 עלתה עם המשפחה ארצה. ביתה היה ספוג באווירה פוליטית עם דעות הקרובות לציונות רוויזיוניסטית, ובראיון עיתונאי סיפרה כי סולקה מבית הספר עקב היותה חברה בתנועת הנוער הימנית המכבי הצעיר. היא לא שבה ללמוד, והחלה להופיע כשחקנית תיאטרון ילדים. עם פרוץ מלחמת העצמאות התגייסה לפלמ"ח, כלוחמת מהשורה. לאחר שחרורה ניהלה קריירה של זמרת, והייתה פעילה פוליטית במפלגות הימין בארץ.
מאז 1985 לבנת מנהלת את "המדרשה הלאומית ע"ש רנה מור" שבבית ז'בוטינסקי (מצודת זאב) בת"א. כתבה וערכה כמה ספרים, וביניהם "השמים קרובים יותר".
שולמית לבנת נשואה לעוזי (עזריאל), היא אמה של השרה לימור לבנת. בנה השני, נועם לבנת, חוזר בתשובה שהתפרסם כאשר דיבר על שאיפה למדינה יהודית בגבולות התנ"ך, וכן קרא לסרב פקודה בעת פינוי גוש קטיף. בנו של נועם, בן-יוסף, נרצח בקבר יוסף בשכם בידי שוטרים פלסטינים.
את הקריירה שלה כזמרת החלה שולמית לבנת בגיל 20. באחת מחופשותיה מהפלמ"ח פגשה את עזריאל לבנת שחיפש זמרים לתיאטרון שרצה להקים. היא נישאה לו והחלה לשיר. בין היתר הופיעה בלהקת כרמל, הצ'יזבטרון ולהקת חיל הים בהרכבה הראשון.
בשנות ה-50 התפרסמה בשירים עבריים כמו, "שיר התופסת", "נערת תפוחי הזהב" וכן "סתיו בחלונות ובלבי" ו"תל אל קאדי", שכתב אמיתי נאמן. בסוף שנות ה-80 זכתה לתואר "זמרת המחתרות", בעקבות הקלטת שירי מחתרות. היה זה אוסף מהשירים של המחתרות "לח"י" וה"אצ"ל", בהם השירים "עלי בריקדות", "הם לא ישברו אותנו" השיר "חיילים אלמונים" (שכתב אברהם שטרן (יאיר) ב-1932), והפך להיות להמנון האצ"ל ולאחר מכן המנון הלח"י. בראיון עיתונאי טענה כי מאז שהקליטה שירים אלה הוחרמה על ידי תעשיית המוזיקה. בעקבות ההחרמה מצאה את עצמה מופיעה בעיקר מול ותיקי המחתרות וקבוצות תיירים, עד שהחליטה לפרוש באופן כמעט מוחלט. כיום היא מופיעה מדי פעם עם להקת המחול של יונתן כרמון.

להמשך קריאה...

שירים של שולמית לבנת

מספר שירים באתר: 0

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.