שלום אורח

שירים של שימי תבורי

שימי תבורי

אודות שימי תבורי:
שמשון (שימי) תבורי (נולד ב-9 בפברואר 1953) הוא זמר ישראלי. תבורי הוא מהמצליחים שבזמרי המוזיקה המזרחית והים-תיכונית בישראל.
תבורי נולד בנס ציונה למשפחת טווילי. את צעדיו הראשונים על הבמות עשה בנעוריו כזמר באירועים, ואף הופיע במועדונים "קליפסו" ו"כריש" ברמלה. את השם שימי תבורי נתן לו חברו, עמוס רומנו (שנפל במלחמת יום הכיפורים), שארגן לתבורי הופעה בחיפה, לפני גיוסו לצה"ל, וחיפש שם קליט שיופיע על כרזות המופע. תבורי ניסה להתקבל ללהקת פיקוד דרום אך נדחה והתגייס לחיל התותחנים‏‏.
את התקליטון הראשון שלו ובו השיר "הלנה" הקליט תבורי לאחר שירותו הצבאי, במימון המעביד של אחותו. בתחילה לא זכה התקליטון להצלחה, ורק מאוחר יותר, לאחר פרסומו הראשוני של תבורי, הפך השיר "הלנה" ללהיט. ההתקדמות המשמעותית בקריירה של תבורי החלה לאחר שדוד חלפון שמע אותו, בחתונה שבה הופיע, מבצע את השיר "אשליות", שאותו כתב חלפון לניסים סרוסי. חלפון שידך בין תבורי לבין עוזי חיטמן, שעשה את צעדיו הראשונים ככותב וכמלחין לאחר שחרורו מצה"ל.
בשנת 1976 הוליד שיתוף הפעולה עם עוזי חיטמן את אלבומו הראשון של תבורי, "חיפשתי שירים לצאת לעולם", ואת הלהיט הראשון, "אין לי אהבה", שכתב אליעוז רבין והלחין אלי קניאל. להיט נוסף באלבום היה השיר "לילה בלי כוכב" שהלחין חיטמן למילים של יואל ריפל. לאחר צאת האלבום התעוררה סערה כאשר התברר שעל העטיפה רואים את תבורי כשלצידו בחורה עירומה מן הגב. עקב זאת העטיפה נגנזה וצונזרה בכל מקום, והיא הוחלפה באחרת. עוד לאחר צאת האלבום זכה תבורי עם השיר "שחורה ונאווה" במקום הראשון ב"פסטיבל הזמר המזרחי". כעבור שנה זכה במקום שני באותו פסטיבל, עם השיר "כינור דוד" שכתב אביהו מדינה. בשנת 1979 זכה שוב במקום הראשון בפסטיבל הזמר המזרחי עם שירו "משה" שנכתב עבור תבורי על ידי אורי אלוני ואביהו מדינה. את השיר הלחין תבורי בעצמו.
בשנת 1982 דחה תבורי את הצעתו של אביהו מדינה להשתתף בפסטיבל הזמר המזרחי עם השיר "הפרח בגני", שבוצע בסופו של דבר על ידי זוהר ארגוב. תבורי העדיף לשיר במועדון בניו יורק, שם פגש את אשתו לעתיד, ג'ניפר ג'וסלין. השניים נישאו לאחר היכרות בת שבועיים בלבד וחזרו יחד לישראל. בקליפ לשיר "אלירן" הייתה לו הזדמנות להציג את כל בני משפחתו החדשה, והוא אכן עשה זאת.
תבורי השתתף בקדם אירוויזיון בשנת 1993 עם השיר "חי את מה שיש".
בשנת 1999 הודיע תבורי שהוא נמצא בתהליכים של חזרה בתשובה, ומעתה "יזהר מלהתעסק עם נשים". יחד עם ארגון חרדי יצא תבורי למסע הופעות בקרב קהל של חוזרים בתשובה. אך לאחר תקופת מה עזב דרך זו, על אף שהמשיך לשמור מסורת.
תוך חצי שנה, מסוף 1999 עד תחילת 2000, הוציא תבורי שלושה אלבומים: אלבום האוסף הכפול "להיטי הזהב" האלבום "תמיד רומנטי", שבו חידש שירים ישראליים בנושא אהבה, והאלבום "אוריינטל טמפו" עם שירים חדשים בצרפתית.
ב-2003, לציון 30 שנות קריירה במסגרת פסטיבל ישראל, התקיים לכבודו של תבורי מופע בבנייני האומה בירושלים, בהשתתפות אמנים שונים.
אף על פי שתוייג במשך כל שנות הקריירה שלו כ"זמר מזרחי", ניתן להבחין בשיריו, בהשפעתם של השירים הפופולריים הצרפתיים והאיטלקיים בשנות השישים כפי שבאו לידי ביטוי ב"פסטיבל סן רמו". תבורי נחשב עד היום כאחד מהזמרים הבולטים בישראל. למרות עליות וירידות במהלך הקריירה שלו ובמהלך חייו האישיים, הוא הצליח לשמור במידה רבה על הפופולריות שלו.
בנוסף ללהיטים שהוזכרו, ניתן לציין להיטים נוספים של תבורי: "עוד סיפור אחד של אהבה", "דניאל", "אתמול היית שונה" (שבוצע במסגרת פסטיבל הזמר והפזמון הישראלי תשמ-1980), "צלצלי אליי", "בואו ונשירה", "אל תשליכיני לעת זיקנה".
בפברואר 2009 שודרה תוכנית מיוחדת של הסדרה "תשיר את זה" בה השתתף בפרק מיוחד יחד עם אסף אשתר, יהודה סעדו ועינת שרוף.
במרץ 2009 השתתף תבורי בתוכנית המציאות "האח הגדול VIP" והגיע למקום השני בתוכנית הגמר. החשיפה לה זכה גרמה לו לפופולריות מחודשת.
בינואר 2010 עלתה תוכנית הטלוויזיה, "התבורי'ס", בה תבורי ובניו - אלירן, אריאל, דניאל ובן-אל, יחפשו צלע נשית שתצטרף לסיבוב הופעות של כל משפחת תבורי.
בתחילת שנות ה-80 עת שהה בארצות הברית במהלך סיבוב הופעות נישא תבורי לג'ניפר ג'וסלין לאחר היכרות קצרה. תבורי שב לישראל יחד עם אשתו, ולשניים נולדו שלושה בנים. לאחר 11 שנות נישואים השניים התגרשו. ב-1990 נישא תבורי בשנית לאביבה אזולאי שהייתה אז בת 17 בלבד. לשניים נולדו בת ובן. בהמשך התגרשו השניים. תבורי נישא בשלישית לאסנת לורבר ולשניים נולדו שני בנים ולאחר מספר שנים השניים התגרשו. בשנת 2009 נישא תבורי ברביעית לסילביה זיו המתגוררת בארצות הברית.

להמשך קריאה...

ז'אנר: מוזיקה ים תיכונית, זמר עברי

מספר שירים באתר: 10

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.