שלום אורח

שירים של שי גבסו

שי גבסו

אודות שי גבסו:
שי שאול גבסו (נולד ב-20 ביולי 1984 בראשון לציון) הוא זמר ישראלי, אשר התפרסם בעקבות השתתפותו בעונתה הראשונה של תוכנית הטלוויזיה "כוכב נולד". מאוחר יותר היה גבסו לראשון מבין משתתפי התוכנית אשר הוציא אלבום משלו.
בשנת 2003, כששירת בצה"ל בתור מש"ק קורסים בצריפין, הצטרף גבסו לעונתה הראשונה של תוכנית המציאות "כוכב נולד". לאורך העונה ביצע גבסו, בין היתר, את גרסתו לשירים "פמלה" של בעז שרעבי ו"יש לך אותי" של תיסלם, שזכו לאהדה רבה בקרב צופי התוכנית [דרוש מקור]. באוגוסט 2003 נערך גמר העונה בחוף ניצנים, בו ביצע גבסו את "אש" של רמי קלינשטיין, והגיע למקום השלישי אחרי שירי מימון והמנצחת נינט טייב. פרס הניחומים בו זכה היה חוזה להקלטת שיר אחד בחברת NMC.
השיר אותו בחר להקליט היה "יום ועוד יומיים", שכתב והלחין בעצמו. השיר היה ללהיט, והוביל שמונה שבועות את המצעד השבועי של גלגלצ. אחריו יצאו הסינגלים "המילים החסרות" ו"ארים ראשי", שזכו אף הם להצלחה. בחודש מאי 2004 הוציא גבסו את אלבום הבכורה שלו, "ארים ראשי", שאת רוב שיריו כתב והלחין בעצמו. את שירי האלבום עיבד משה דעבול, שגם הלחין בו שני שירים. האלבום הצליח והגיע למעמד אלבום זהב. במצעד הפזמונים השנתי של רשת ג' ושל גלגלצ זכה השיר "יום ועוד יומיים" בתואר שיר השנה. גבסו נבחר כזמר השנה בגלגלצ וכתגלית השנה ברשת ג'.
בסוף שנת 2004 זכה גבסו במקום הראשון ב"פסטיבל השירים של ישראל", בו שר את השיר "מישהו גדול", שכתבה חנה גולדברג והלחין דודי לוי. השיר היה מיועד להיכלל במקור באלבומו של גבסו, אך משיקולי עריכה הושמט לבסוף מן האלבום.
בשנת 2005 נמנה גבסו עם האמנים שהתנגדו לתוכנית ההתנתקות, והודיע על תמיכה בהשתמטות משום שלדבריו "צה"ל כבר לא מייצג את העם" ‏‏.
בחודש יוני 2006 הוציא גבסו את אלבומו השני, "במקומי". האלבום כלל 12 שירים, אותם כתב והלחין בעצמו, והיה אף שותף להפקה המוזיקלית. את שירי האלבום עיבד תומר הדדי. מהאלבום יצאו כסינגלים "תגידי לי את", "במקומי", "יצאתי לטייל לפנות ערב" ו"בחוץ כבר יש סימנים של שקיעה". את השיר "תגידי לי את" כתב גבסו בעזרת סא"ל יאיר בן שלום, שהיה מפקדה של הסמלת ליאת גבאי, אשר נהרגה בפיגוע ב-1994. לאחר פנייתו של בן שלום, ולאור יחסיו עם ליאת גבאי, התאים גבסו את המילים למנגינה שהלחין‏.
ביוני 2009 יצא הסינגל "ארגזים", סינגל ראשון לקראת אלבומו הבא של גבסו, בשיתוף עם להקתו "המראות". לאחר מכן יצאו הסינגלים "נשק" ו"שמור על האמונה". האלבום המלא, "קרוואן", יצא בנובמבר 2009.
במהלך שנת 2010 יצא לסיבוב הופעות "קרוואן" בליווי להקתו המראות. במקביל הקים גבסו יחד עם חמישה מוזיקאים ישראלים, המתגוררים בישראל ובארצות הברית, הרכב בשם "שולחן לאחד", שבו הוא מתפקד כסולן והוציא חידוש לשיר מרלן בפרויקט שתי צדדים למטבע. חברי ההרכב העלו מופע ג'אם סשן – מופע בעקבות אמנים גדולים שהטביעו חותם בעולם המוזיקה ומהווים השראה גדולה עבורם, כג'וני מיטשל, נינה סימון, פול סיימון, Caetano Veloso וזוהר ארגוב.
ממרץ 2011 ועד מרץ 2012 כתב טור שבועי קבוע במגזין "מוצש" מבית מקור ראשון. בחודש מאי של אותה שנה הוציא פרויקט וידאו מקורי בשם "בנדו-בדיוק באותה דקה". זהו וידאו שמשלב אלמנטים של וידאו קליפ עם סצנת משחק. גבסו יצר את הווידאו, כתב את התסריט ומשחק לכל אורכו. שירו "בדיוק באותה דקה", המתנגן לאורך כל הווידאו, לקוח מתוך הופעה חיה.
במהלך שנת 2012 חזר בשאלה‏. בראיון שהתפרסם בידיעות אחרונות ביולי 2013, התייחס לראשונה להעדפותיו המיניות ואמר "הייתי עם כולם".‏ בתגובה לכתבה אמר גבסו: "לא חזרתי בשאלה ולא הצטרפתי לאף קהילה. הציטוטים לא מדויקים ומשמיעים משהו אחר מהאמת".‏

להמשך קריאה...

ז'אנר: רוק, פופ, כוכב נולד

מספר שירים באתר: 22

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.