שלום אורח

שירים של שלומי ברכה

שלומי ברכה

אודות שלומי ברכה:
שלומי ברכה (נולד ב־21 במרץ 1962 בקריית שלום שבתל אביב), הוא מוזיקאי רוק ומפיק מוזיקלי ישראלי משפיע. ברכה מוכר בעיקר כגיטריסט להקת משינה, וכאחד משני כותבי השירים העיקריים של הלהקה, לצדו של יובל בנאי.
ברכה גדל בתל אביב, ובילדותו למד לנגן בגיטרה. הוריו היו עניים וסירבו בתחילה לקנות לו גיטרה משלו, אך משהבינו כי הוא מתכוון להתמיד בנגינתו, ניאותו לכך‏.
ב־1980, בתקופת שירותו הצבאי, פגש ברכה את יובל בנאי, ששירת לצדו בבסיס טירונים של חיל התותחנים. בחופשותיהם מהצבא נהגו השניים לבלות במועדון "הפינגווין", ובהשפעת הלהקות שניגנו שם החליטו להקים להקה‏. בבסיס הצבאי כתבו בנאי וברכה את הבסיס לשירי אלבומה הראשון של הלהקה, כאשר ברכה היה היוצר העיקרי של השירים‏. לאחר שחרורם של ברכה ובנאי מהצבא ב־1983 החל להיווצר הבסיס ללהקת "משינה", שהופיעה מספר פעמים במועדון "הפינגווין" בתל אביב. במקביל השתתף ברכה בקדם אירווזיון 1985 כחלק מההרכב החד פעמי "קזינו" בשיר "יד ביד".
ב־1985 יצא אלבום הבכורה של "משינה", שנקרא "משינה". את רוב שיריו כתב והלחין ברכה, שמהם התפרסמו "עתיד מתוק", "אופטיקאי מדופלם", "בלדה לסוכן כפול" וכן "רכבת לילה", שכתב אהוד בנאי על פי לחן של ברכה. האלבום זכה להצלחה גדולה. לקראת סיבוב ההופעות שליווה את האלום יצא סינגל נוסף של הלהקה שכתב והלחין ברכה, "היא התווכחה איתו שעות".
שני אלבומיה הבאים של משינה, "משינה 2" ו"משינה 3", לא זכו לאותה הצלחה כמו אלבומה הראשון. באלבומים אלו הלחינו את השירים כל חברי הלהקה, ולחלק מהם, כ"שלג צח", כתב ברכה את המילים. הלהקה זכתה להצלחה מחודשת עם הוצאת האלבום "גבירותי ורבותי: משינה" ב־1989, שהיה בחלקו אלבום אוסף ובחלקו הכיל חומרים חדשים. האלבום הכיל שלושה שירים שכתב ברכה: "ריקוד המכונה" האינסטרומנטלי, "בדרך אל הים" ו"רני בפריז". השיר "ריקוד המכונה" נבחר כ"שיר השנה" במצעד הפזמונים העברי השנתי של רשת ג' לשנת תשמ"ט.
האלבום הבא של משינה, "העמותה לחקר התמותה" שיצא ב־1990, נוצר ברובו על ידי ברכה. בנאי, שהאזין לסקיצות השירים שכתב ברכה, הציע תיקונים לאחדים מהם, מה שהתבטא בקרדיט כתיבה משותף לשניהם בחלק משירי האלבום‏. האלבום כלל להיטים רבים, כ"אז למה לי פוליטיקה עכשיו" ו"הכוכבים דולקים על אש קטנה" שכתב ברכה לבדו ו"אחכה לך בשדות" שכתב בשיתוף עם בנאי.
ב־1991, בעת שמשינה הייתה בהפסקת פעילות זמנית, הפיק ברכה את האלבום "מי רצח את אגנתה פאלסקוג" של להקת נושאי המגבעת. מוטי שהרבני, מנהל הלהקה, פנה לברכה בהצעה להפיק את האלבום לאחר שחברי "נושאי המגבעת" השתעשעו ברעיון שאמן מהזרם המרכזי כברכה יפיק את אלבומם‏. לאלבומו של דורי בן זאב "חניה פרטית" שיצא באותה שנה הלחין את השיר "העיר הזאת" למילים של יעקב רוטבליט.
בשלושת אלבומיה הבאים של משינה, "מפלצות התהילה", "שיא הרגש" ו"להתראות נעורים שלום אהבה", קטן חלקו של ברכה ביצירה, והאלבום אחרון הורכב כולו משירים שכתב והלחין יובל בנאי. ב־1995 הודיעו חברי משינה על התפרקות הלהקה.
שנה לאחר התפרקותה של משינה החל ברכה לעבוד על שירים יחד עם רמי פורטיס, שחיפש מוזיקאים לעבוד איתם לאחר שהחליט שלא להמשיך ולהקליט במסגרת ההרכב האחים פורטיס. השניים הוציאו ב־1998 גרסת כיסוי ללהיט "אשליות" של ניסים סרוסי במסגרת הפרויקט המוזיקלי "עבודה עברית", ומאוחר יותר באותה שנה הוציאו את אלבומם המשותף "רץ על הקצה", שבו השתתפו חברי משינה מייקל בנסון, אבנר חודורוב ויובל בנאי בנגינה ובהפקה. את כל שירי האלבום כתבו והלחינו ברכה ופורטיס במשותף. התפרסמו ממנו השירים "משאית פיננסית", "בוסה נובה קטן" ו"חול". האלבום זכה לביקורת טובה אך לא להצלחה מסחרית, ולאחר שנתיים התפרק ההרכב של פורטיס וברכה.
ב־1999 חזר ברכה לשתף פעולה עם חבר להקת נושאי המגבעת רם אוריון, והפיק את האלבום "בתיאבון" של להקתו של אוריון "בתרי זוזי". בשנת 2000 השתתף ברכה בעיבודים ובנגינה באלבומו של ערן צור "תכלית בתחתית". ב־2001 הפיק את אלבומה של להקת כנסיית השכל "רוץ ילד", והשתתף בעיבודי שיריו יחד עם חברי הלהקה.
ב־2003 הוציא ברכה אלבום סולו ראשון, "צ'אפלין צ'ארלי", בהפקה משותפת שלו ושל שחר אבן צור. האלבום זכה לביקורות משבחות. אחד השירים מהאלבום, "באה לקראתך", חודש על ידי רם אוריון, תחילה בהופעות ולבסוף גם באלבומו "כן".
באותה שנה התאחדה להקת משינה בהרכבה המקורי, והחלה בסיבוב הופעות. לכבוד האיחוד כתבו ברכה ובנאי במשותף שני שירים שיצאו כסינגלים וזכו להצלחה, "משהו קטן וטוב" ו"ואולי עכשיו". בשנת 2005 יצא אלבום האולפן הראשון של משינה לאחר עשר שנים, "רומנטיקה עתידנית", שאת רוב שיריו כתבו והלחינו ברכה ויובל בנאי במשותף. הצליחו מתוכו השירים "התשובה" ו"רומנטיקה עתידנית". אלבומה הבא של הלהקה, "יהלומים בשמיים", יצא ב־2010. את כל שיריו כתב בנאי והלחין ברכה, ומהם הצליח השיר "בין הצללים".
לברכה שני ילדים והוא נשוי בפעם השנייה.
ב-2012 הצטרף ברכה ביחד עם חברו ללהקה יובל בנאי לצוות המנטורים של התוכנית The Voice ישראל עונה שנייה.‏
לדיסקוגרפיה של משינה ראו משינה

להמשך קריאה...

שירים של שלומי ברכה

מספר שירים באתר: 1

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.