שלום אורח

שירים של שלמה בר

שלמה בר

אודות שלמה בר:
שלמה בר (נולד ב-25 ביוני 1943), הוא זמר-יוצר, מוזיקאי, פזמונאי, מלחין ומגיש רדיו ישראלי.
בר נולד בעיר רבאט שבמרוקו ובשנת 1949 עלה עם משפחתו לישראל. גדל במעברת באר יעקב. עוד מגיל צעיר החל להתחבר למוזיקה ונחשב כאוטודידקט בתחומו.
ב-1976 שידך דודו אלהרר בין בר לבין תיאטרון חיפה שעמד להעלות את מחזמר המחאה קריזה. בר הלחין את השירים שכתב יהושע סובול וביצע אותם על הבמה. שניים מהשירים: "ילדים זה שמחה", ו"אצלנו בכפר טודרא" היו ללהיטים. לאחר מכן הקים בר את להקת "הברירה הטבעית". בשנת 1979 הוציא יחד עם להקתו את התקליט הראשון הנועז, "אלי שורשים", שסימן את ראשיתה של המוזיקה המזרחית האליטיסטית ששילבה מוטיבים מערביים עם מוזיקה קלאסית צפון אפריקאית ואסייתית. בנוסף הוא היה שותף למאבקים חברתיים אומנותיים עם המשורר ארז ביטון (שגם תרם חלק משיריו לתקליטו הראשון "אלי שורשים") וגם עם הבמאי והמחזאי גבריאל בן שמחון שהעלה את המחזה "מלך מרוקאי". השלושה סימנו חזית מזרחית תרבותית חדשה.
בר יצר סגנון מוזיקלי ייחודי, אשר כיום ניתן אולי לאפיין אותו כ"רוק מוזיקת עולם" - המושפעת ממוזיקה ערבית וצפון אפריקאית מסורתית, מסגנונות הודיים ופרסיים וממזמורי תפילה, אך גם מרוק מתקדם של שנות ה-70. גם תכני השירים היו שונים משירי פופ שרווחו ברדיו הישראלי בשנות ה-70, או מהמוזיקה של "זמרי הקסטות" ושילבו מחאה פוליטית נגד אפלייתם של בני עדות המזרח בישראל ונגד עוולות חברתיות אחרות. בנוסף, השתמש בר לעתים קרובות בסגנון לירי ובשירי משוררים.
מאז שנות השמונים הופיעה להקתו בעשרות פסטיבלים ברחבי העולם ואף יצגה את ישראל מטעם משרד החוץ במופעים רבים.
בר נשוי למוזיקאית יעל אופנבך, חברת "הברירה הטבעית", הצעירה ממנו ב-25 שנים. לזוג, המתגורר במעוז אביב שבתל אביב, שלושה ילדים: אלישע, אמיתי וזהר.

להמשך קריאה...

שירים של שלמה בר

מספר שירים באתר: 4

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.