שלום אורח

שירים של שם טוב לוי

שם טוב לוי

אודות שם טוב לוי:
שם טוב לוי (נולד ב-4 בפברואר 1950) הוא זמר, פסנתרן, חלילן, מעבד ומלחין ישראלי.
במהלך הקריירה הארוכה שלו, הוציא לוי אלבומי סולו, לצד עבודה עם מוזיקאים רבים, ובהם אריק איינשטיין, אסתר עופרים, יהודית רביץ, רבקה זוהר, אריק סיני, יצחק קלפטר, גידי גוב, עפרה חזה ושלמה גרוניך.
לוי נולד בשכונת שעריים שברחובות להורים מבולגריה. הוא החל ללמוד נגינה על חליל צד בגיל 13, אצל החלילן סרג'יו פיידמן. בהמשך רכש את השכלתו המוזיקלית המקצועית באקדמיה למוזיקה, באוניברסיטת תל אביב ובמכללת ברקלי למוזיקה שבבוסטון, ארצות הברית.
את דרכו המקצועית החל לוי בלהקת פיקוד המרכז, בתוכניותיה "רד אלינו לבקעה" (1969) ו"ליד הירדן" (1970), לצידם של שלמה בראבא, ניצה שאול, עמרי ניצן, שלומית אהרון, אפרת לביא, דורון סלומון, גליה ישי ועוד.
בשנת 1972 הלחין לוי שניים משירי אלבומו של אריק איינשטיין "יסמין": "שיר של אחרי המלחמה" למילים של איינשטיין ו"דון קישוט" למילים של יהונתן גפן. שיתוף פעולה ראשוני זה הביא בעשורים הבאים ליציאתם של מספר אלבומים משותפים לאיינשטיין ולוי. באלבומו הבא של איינשטיין, "ארץ ישראל הישנה והטובה", עיבד לוי את כל השירים, למעט שני שירים שהוקלטו שנה קודם לכן עם להקת הצ'רצ'ילים, וכמו כן הלחין את הלהיט "יכול להיות שזה נגמר" למילים של יהונתן גפן.
בשנת 1973, בעת מלחמת יום הכיפורים, הלחין לוי את שירו של יהונתן גפן "הנסיך הקטן", שאותו מצא בטורו של גפן במעריב. ב-1974 שנה השתתף באלבומו של אריק איינשטיין "סע לאט" בנגינה על פסנתר ובעיבודי מיתרים. בשנים 1974-1975 היה לוי חבר בהרכב "קצת אחרת" לצד שלמה גרוניך ושלמה יידוב. בין השירים המוכרים שביצע ההרכב ללחניו היו "הנסיך הקטן" ו"קטע שמי". ב-1976 יצא אלבומו הראשון של לוי כסולן, "מצב רוח". בשנת 1977 השתתף לוי יחד עם עוד חמישה מוזיקאים, ובהם יהודית רביץ ועדי רנרט, בלהקת "ששת". בין השירים המוכרים באלבומה של הלהקה היו "סמבה ברגל שמאל" (יעקב גלעד/יהודית רביץ), "ענבלים" ("בדרך הגדולה") (נתן אלתרמן/שם טוב לוי) ו"בלילות הסתיו" (דוד פוגל/שם טוב לוי). באותה שנה הלחין ועיבד לוי למילותיו של מאשה קלו את שיר "כוכב מטייל" שביצע דודו זכאי בפסטיבל שירי ילדים השמיני.
בשנת 1979 חבר לוי למוזיקאים יצחק קלפטר ושלמה יידוב, ויחד הם יצרו את השלישייה "צליל מכוון". אלבום הלהקה, שנקרא בפשטות "צליל מכוון", כלל להיטים רבים. השירים שאותם תרם לוי לאלבום הם "(סמבה) סיפורו של יום" (שם טוב לוי וצפנת לוי/שם טוב לוי), "יכול להיות שזה נגמר" (יהונתן גפן/שם טוב לוי), "בלדה לאיו" (צפנת לוי/שם טוב לוי) ו"בלילה" (אברהם חלפי/שם טוב לוי).
עוד בשנת 1979 הלחין לוי ועיבד את פסקול הסדרה התיעודית עמוד האש, וניצח על התזמורת שביצעה את המנגינה בסדרה. ב-1981 הוציא את תקליטו השני כסולן, "התעוררות". בין השירים המוכרים באלבום היו "התעוררות", "שובי לביתך" שכתבה דליה רביקוביץ ונעימת הפתיחה של "עמוד האש".
בשנת 1982 הקליט לוי את האלבום "ארץ שמש" יחד עם דפנה ארמוני, אפרים שמיר ומזי כהן. האלבום כלל שירים מצליחים כ"הידעת את הדרך", "גב אל גב", "נמה יפו" וחידוש ל"בין נהר פרת ונהר חידקל" של חיים נחמן ביאליק. ב-1983 יצר לוי עם שלמה גרוניך את "אלבום משפחתי", שנקרא כך משום שהשניים היו נשואים באותה עת לאחיות צפנת ירון ונירית ירון. לוי הלחין וביצע באלבום את השירים "בלילות הסתיו" ו"תנו אהבה", ואת הקטעים הכליים "ריקוד ההוביטים" ו"הלב נפתח".
בשנת 1984 חבר לוי לראשונה מזה עשור לזמר אריק איינשטיין, ליצירת האלבום "פסק זמן". לוי הלחין את כל עשרת שירי האלבום למילותיו של איינשטיין, למעט השיר "יעקב ועשיו", שאת מילותיו חיבר חיים נחמן ביאליק. שירים בולטים באלבום הם "הוא חזר בתשובה", "פסק זמן", "שלוש ארבע לעבודה" ו"זה בראש שלך". את יציאת האלבום ליוותה תוכנית טלוויזיה ששודרה בטלוויזיה הישראלית. צוות הנגנים המכובד באלבום כלל את יצחק קלפטר, אלון אולארצ'יק, מאיר ישראל ומשה לוי. לוי עצמו ניגן באלבום על קלידים, חליל וכן קולות. בהמשך העשור המשיך לוי להתארח באלבומיו של איינשטיין, ובהם האלבום "הייתי פעם ילד".
בשנת 1987 הפיק לוי את אלבומה של רבקה זוהר "עבריה", עיבד את רוב שיריו ואף הלחין שלושה מהם.
ב-1987 יצא אלבומו של לוי "שוחד", שבו נכללו השירים "נח" ו"פתרון זמני". ב-1992 יצא אלבום אוסף של לוי "שירים נבחרים", וב-1995 הוציא שני אלבומים של קטעים אינסטרומנטליים: "בשביל הנשמה" שהוקלט בהופעה חיה וכלל עיבודים חדשים למוזיקה שהלחין בעבר ו"מוזיקה מהסרטים", שכלל מוזיקה שהלחין לסרטי קולנוע ישראליים. באותה שנה הוציא גם אלבום משותף עם אריק איינשטיין, "יש בי אהבה", שהנו תוצר של סדרת הקלטות מהשנים 1991-1994. שנה לאחר מכן הוציא לוי עם אריק איינשטיין את האלבום "קצת לקחת חזרה", שבו עיבד והפיק מוזיקלית את כל השירים, למעט שני שירים שעיבד יוני רכטר. אלבום זה הכיל בעיקר חידושים לשירי עבר מהזמר העברי.
ב-1999 הוציא לוי את האלבום "99'", שבו נכלל השיר "באה מוסיקה" בדואט עם ארקדי דוכין, לו צולם גם קליפ.
בפברואר 2005 הוענק ללוי פרס על מפעל חיים למלחין מטעם אקו"ם . מנימוקי השופטים:
שם טוב לוי הוא מלחין, שרמת הדיוק בהלחנה שלו מפתיעה ומפעימה כאחד. ליבו לא נגרר אחר אופנות ואחר מוזיקה משתלחת ורגעית. משנות השבעים ואילך יצר שם טוב לוי, רצף עשיר ופורה של יצירה, שהמאפיין המרכזי שלו הוא הלחנה מורכבת, אך עם זאת ישירה, המדברת אל תוך הלב ומרגשת.
בשנת 2007 הוציא לוי עם ההרכב "אנסמבל שם־טוב לוי" את האלבום "תחנות רוח". האלבום משלב ג'אז, מוזיקה ים-תיכונית, מוזיקה בלקאנית ובארוק, וכולל קטעים אינסטרומנטליים לצד שיריו של לוי.
בשנת 2010 הוציא יחד עם ההרכב את האלבום "בן אדמה". על אף שניתן להגדיר את סגנונות המוסיקה של האלבום כדומים לסגנונות שבקודמו, באלבום זה שם לוי דגש על פיוטים ושירת ימי הביניים. נכללים באלבום זה לחנים שלו למילים של ר' אברהם אבן עזרא ("אשכים לבית השר") ור' יהודה הלוי ("בן אדמה") וכיוצא בזה.

להמשך קריאה...

תאריך לידה: 01/01/1970

מספר שירים באתר: 6

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.