שלום אורח

שירים של שמעון בר

שמעון בר

אודות שמעון בר:
שמעון בר (1927 - 4 באפריל 1983) היה זמר, שחקן, בדרן ומתרגם ישראלי.
שמעון בר נולד בשם שמעון גולדשטיין ביאשי שברומניה. כבר בעת לימודיו בתיכון החל לשחק בתיאטרון "גוליבר הקטן". בגיל 18 התקבל לתיאטרון העירוני של בוקרשט. הוא סיים לימודי משחק בפקולטה לתיאטרון של אוניברסיטת בוקרשט והשתלם בניו יורק בסטודיו למשחק של לי סטרסברג.
בר עלה לארץ עם משפחתו בסוף שנת 1948 ואף על פי שלא ידע עברית השתתף בהצגה טרטיף בתיאטרון הקאמרי כשלושה שבועות לאחר עלייתו. הצגות נוספות בהן שיחק בקאמרי היו: "פיגמליון", "הקמצן", "הטירה", "תעלולי נאסר-א-דין" ו"מריוס". בראשית שנות ה-50 החל לשחק בתיאטרון לי לה לו. בשנת 1958, הצטרף לרביעיית מועדון התיאטרון ,שייסד יוסף מילוא. הרביעייה העלתה הצגות בידור וסאטירה, פעלה ברציפות כעשר שנים והייתה מן הלהקות הבולטות של הבידור הישראלי. בפסטיבל הזמר הראשון שנערך ב-1960 ביצע יחד עם עליזה קאשי את שירו של אריה לבנון "ערב בא" שזכה במקום הראשון. להיט נוסף שלו היה "מסעות בנימין מטודלה".
בשנת 1964 חזר לשחק בקאמרי והשתתף, בין השאר בהצגות הבאות: "המלט" (בתפקיד המלט), "השחף", "יוסף וכתונת הפסים", "גן הדובדבנים", "אסתר המלכה", "ביקור הגברת הזקנה", "אדם לכל עת", "המכתב האבוד", "ללא דמעות" ו"בשפל".
בשנת 1971 זכה בפרס משרד החינוך והתרבות לשחקן המצטיין.
בר היה חובב מוזיקה, קורא נלהב ודובר מספר שפות. הוא תרגם שירים רבים, בעיקר של היוצרים הצרפתים ז'ורז' ברסנס וז'ק ברל. כמו כן תרגם גם מחזות, בין הבולטים מהם הוא "702 הנודע" של אלכסנדרו מירודן, שהוצג בתיאטרון ברומניה.
בר הופיע בכמה סרטים, הבולטים שבהם "מבצע יונתן" ו"הצילו את המציל".
שמעון בר נפטר בשנת 1983, בגיל 56, משטף דם במוח. הוא נקבר בבית עלמין הדרום בחולון. הוא הותיר אחריו את רעייתו, שושנה, בן ובת.

להמשך קריאה...

שירים של שמעון בר

מספר שירים באתר: 1

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.