שלום אורח

שירים של שמעון ישראלי

שמעון ישראלי

אודות שמעון ישראלי:
שמעון ישראלי (נולד בשנת 1932) הוא זמר, מלחין, סופר, פזמונאי, שחקן, תסריטאי ובמאי ישראלי. חתן "פרס התיאטרון הישראלי" על מפעל חיים.
נולד בשם שמעון פוססורסקי בוורשה בירת פולין. בתקופת הכיבוש הנאצי במלחמת העולם השנייה הצטרף לפרטיזנים. כל משפחתו נספתה בשואה למעט אחותו. הוא עלה ארצה לאחר המלחמה בשנת 1946 במסגרת עליית הנוער ועיברת את שם משפחתו ל"ישראלי". בארץ חי אצל משפחה מאמצת במושב כפר חיטים ומאוחר יותר עבר להתגורר בתל אביב, שם מצא עבודה בחנות ספרים. בשנת 1950 סיים את לימודיו בסטודיו הדרמטי של תיאטרון האוהל, ובתקופת שירותו הצבאי בצה"ל שירת בחוליות הבידור (שקדמו ללהקות הצבאיות).
לאחר שחרורו מצה"ל בשנת 1953 החל לשחק בתיאטרון הקאמרי. ב-1957 חבר לאריק לביא ולצבי בורודו, והשלושה הקימו יחד את ההרכב "שלושת המיתרים" (טריו ערבה). כבר בתקופה זו נודע ישראלי בקול הבס העמוק שלו. ב-1958 הופיעה הלהקה בצרפת וזכתה להצלחה כבירה, בהופיעה באולם "אולימפיה" שבפריז לצד זמרים כשארל אזנבור וז'אק ברל. הלהקה ביצעה בעיקר שירי בוקרים, ביניהם "שיר הבוקרים" ("ערבה, ערבה אין קץ").
לאחר התפרקות הלהקה, ולאחר תקופה קצרה בתיאטרון סמבטיון, הצטרף ישראלי בשנת 1959, ביוזמתו של אפרים קישון, ללהקת "בצל ירוק", בתוכניתה "אף מילה למורגנשטרן". שירים בולטים בהם השתתף בשירה הם "ונצואלה" ו"אדוני השופט" ("אינני אשם, אינני אשם").
בשנת 1960 יצא ישראלי במסגרת "מועדון התיאטרון" במופע היחיד "סתם יום של חול", ובכך היה מחלוצי מופעי היחיד בישראל. במופע שר ישראלי שירים שהלחין וכתב, ובהם "סתם יום של חול" ו"כך בראו את העולם". המופע זכה להצלחה קופתית, ולאחריו הופיע בתשעה מופעי יחיד נוספים.
בתחום התיאטרון והקולנוע, עסק ישראלי, מעבר להיותו זמר ושחקן, גם בבימוי ותסריטאות. הוא ביים מופעים והצגות תיאטרון, ובין היתר ביים את אחת מתוכניותיה של להקת פיקוד צפון, ואף הלחין חלק משיריה (בהם "עמק דותן" ו"טנגו אלף הפרצופים"). הוא השתתף בכתיבת תסריטים לקומדיות ("לופו בניו יורק", "אדון ליאון") וסרטי מתיחות ("חייך אכלת אותה"), וכן שיחק במספר סרטים, בהם הסרט "מכת שמש".
ישראלי השתתף ב-1963 בכתיבת התסריט ל"המרתף", סרט ישראלי בבימויו של נתן גרוס, שעסק בנושא השואה, ואף שיחק בו. הסרט זכה בפרסים אך נחל כישלון קופתי.
בשנת 1968 עבר ישראלי לחיפה בהזמנת אבא חושי כדי להקים בה תיאטרון נוער, והחל לשחק בתיאטרון העירוני חיפה. גם בתיאטרון חיפה שימש כבמאי למספר הצגות.
בשנת 2001 הוציא לאור את ספרו "הגועל והנפש - מקאמות הומוריסטיות" הכולל 39 מקאמות העוסקות בחברה הישראלית בשנות השמונים של המאה העשרים.
בין השירים הנוספים שהלחין: "שיירת הרוכבים" ל"דודאים" למילים של נעמי שמר, "כך בראו את העולם" ו"האורקסטרה של ראשון" שכתב דן אלמגור ועוד. ישראלי הוציא מספר אלבומים של שירים בביצועו, ובהם "ערב ישראלי" ו"סתם יום של חול".
בשנת 1998 הוענק לו תואר "יקיר העיר חיפה" ובשנת 2005 זכה ב"פרס התיאטרון הישראלי" על מפעל חיים.

להמשך קריאה...

שירים של שמעון ישראלי

מספר שירים באתר: 2

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.