שלום אורח

שירים של שמעון כהן

שמעון כהן

אודות שמעון כהן:
שמעון כהן (נולד ב–1937 בראשון לציון), מלחין, פסנתרן, מעבד ומנצח, אחד הבולטים בתחום הזמר העברי בישראל.
סיים את האקדמיה למוזיקה על שם רובין בתל אביב. למד הלחנה אצל אלכסנדר אוריה בוסקוביץ' ופאול בן-חיים ופסנתר אצל אמה גורוכוב.
החל את דרכו כפסנתרן, אך במשך הזמן עבר להלחנה, לעיבודים ולניצוח, תחילה ב"קול ישראל".
ביצירותיו חיבורים סימפוניים, קונצ'רטי לכלי סולו, מוזיקה קאמרית, מוזיקה לתיאטרון ובה להצגות "אות בארץ הפלאות","במזל דגים","הנסיך הקטן" ועוד. מוזיקה לסרטים "שני קוני למל","פרקי אליק" וסרטים דוקומנטריים. פרקי מקהלה ושירים.
יצירותיו מנוגנות ומושמעות בארצות הברית, באירופה וכמובן בישראל, וזכו לביצועים של מיטב התזמורות, לרבות בניצוחו, ובהן התזמורת הפילהרמונית הישראלית, התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור, תזמורת הטיילת של בוסטון, התזמורת הפילהרמונית של לוס אנג'לס, התזמורת הסימפונית של לונדון, תזמורת סנטה-ברברה, התזמורת הסימפונית של גואטמאלה ועוד.
כפסנתרן הוא מבטא את רוח נעימות מלחיני ישראל בפירוש הייחודי שלו בנגינה מבריקה וביכולת טכנית מרשימה. עיבודיו לטובי הזמרים נכנסו לפנתיאון הזמר העברי. ערך וניצח על עשרות מופעים ברדיו ובטלוויזיה כשהבולטים ביניהם אירועי ההוקרה של התזמורת הפילהרמונית הישראלית למלחינים אלכסנדר ארגוב ומשה וילנסקי בהגיעם לגבורות וכן תוכניות רבות של מחזמר. ליווה בפסנתר את הזמרת שושנה דמארי במשך עשרים ושבע שנים.
בשנת 1967 יצא לראשונה תקליט ובו אוסף נעימות ישראליות מנוגנות בפסנתר בלווית התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור שנקרא "נעימות זהב לפסנתר". הביצוע הבולט בתקליט הוא הלחן "כלניות", שהפך להיות הסמל המסחרי שלו.
בשנים 1970 עד 1974, ניצח על תזמורת פסטיבל שירי ילדים, מהראשון עד לחמישי. בין השירים עליהם ניצח: "למה ככה" (אבי טולדנו ועירית ענבי), ,אן דן די נו" (יפה ירקוני), "איזה יום שמח" (שולה חן), "חג יובל" (אבי טולדנו), "מפרשי זהב" (לואיג'י), "שרה שרה שיר שמח" (אף אוזן גרון), "שובב עם לב זהב" (ששי קשת), ועוד אחרים...
בעיבודיו בולטת טביעת האצבעות שלו כמו בשיר שנודע מפי הזמרת אסנת פז "שיר שלכת אדומה", שבפתיחה הוא מבצע בפסנתר את הקטע הווירטואוזי.
בשנת 1988 הוא הקים את התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון והיה מנהלה המוזיקלי ומנצחה בשנתה הראשונה וב–1992 הוא ייסד את התזמורת הקאמרית אשדוד והיה מנהלה המוזיקלי ומנצחה (1992-‏1994).
שמעון כהן הוא חתן פרס "עיל"ם" ו"אשכולות" לשנת 1998 על מפעל חיים ופרס אנגל של עירית תל אביב לשנת 2001.

להמשך קריאה...

שירים של שמעון כהן

  • אהבתיה

מספר שירים באתר: 1

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.