שלום אורח

שירים של תיסלם

תיסלם

אודות תיסלם:
פופ
תיסלם (T-Slam) היא להקת רוק ישראלית משפיעה, שנוסדה בשנת 1980 על ידי דני בסן, יזהר אשדות ויאיר ניצני, והתפרקה ב-23 באוקטובר 1983.
תיסלם נוסדה באולפני גלי צה"ל, שם שירתו הגיטריסט, יזהר אשדות, כעורך מוזיקלי והקלידן, יאיר ניצני, כטכנאי שידור. השניים, שכתבו וניגנו יחד, כתבו ב-1979 לאמן חדש בשם דני בסן שיר מחאה בשם "תנו לי רוקנ'רול". השיר, שהוקלט באולפן של גלי צה"ל ללא ידיעת מפקדי התחנה, הוביל את השלושה לפעול כהרכב מסודר, ואף צירפו אליהם את יושי שדה, לשירה ונגינה בגיטרה חשמלית. ללהקה ניתן השם "תיסלם", כשמה של חברת ההפקות של אשדות וניצני.
ב-1981 הוציאה הלהקה את אלבומה הראשון והמצליח "רדיו חזק", כשמו של אחד הלהיטים המצליחים ביותר של הלהקה. אלבום זה הוביל את הלהקה ושיריה לזכייה בתארים כמו "להקת השנה" ו"שיר השנה". השירים באלבום נכתבו על ידי חברי הלהקה ודורי בן-זאב. האלבום יצא גם בגרסה אנגלית בשם "Loud Radio".
את אלבומם השני, "תיסלם 2" הוציאו שנה לאחר מכן, בהרכב המלא, לאחר שצירפו אליהם את הבסיסט צוף פילוסוף והמתופף סמי אבזרדל.
את אלבומם האחרון, "לאספנים בלבד", הוציאו בשנת 1983. האלבום כלל בתוכו חידושים לשירים שלהם, גרסאות כיסוי ללהקות אחרות ("קאברים") ושיתוף פעולה עם להקת "בנזין". האלבום יצא אחרי שחברי הלהקה הודיעו שהלהקה נמצאת בהליכי פירוק. לכן, חלק משירי האלבום הוקלטו בלא השתתפותם של חלק מחברי הלהקה. בשיר "חצבים פורחים", למשל, מחליפה מכונת תופים את סמי אבזרדל.
הודעת הפירוק התקבלה בצער רב ובבכי מצד הקהל במועדון והמעריצים ברחבי הארץ. הלהקה פתחה בסיבוב הופעות אחרון וב-23 באוקטובר 1983, לאחר הופעה בבאר שבע, הודיעו חברי הלהקה שזו ההופעה האחרונה שלהם.
לאחר פירוק תיסלם המשיכו כל חבריה, פרט לאבזרדל, להיות פעילים מאוד במוזיקה הישראלית כמפיקים וכמבצעים. הם גם המשיכו לשתף פעולה ברבות מההפקות בהן היו מעורבים. בסן, שדה, אשדות וניצני הוציאו תקליטים גם כזמרים סולנים. אבזרדל ניגן עוד זמן קצר בהרכבי רוק, חזר לנגן בחתונות ואחר כך פרש מעיסוק מקצועי במוזיקה ועבר לנדל"ן. ניצני התפרנס לצד העיסוק במוזיקה גם כקומיקאי (בתוכניות הרדיו "מה יש" ו"יתוש בראש", ובטלוויזיה ב"זהו זה!", ו"העולם הערב").
בקיץ 1990 שבה תיסלם להופעות איחוד, שנמשכו בהצלחה רבה עד החורף. אחת ההופעות בסיבוב זה תועדה ושודרה בערוץ הראשון. לרגל האיחוד הקליטה שירים חדשים בהפקתו המוזיקלית של אשדות: "פרצופה של המדינה" (מ' ניצני, ל' תיסלם), "יש לך אותי" (מ' פילוסוף, ל' אשדות), חידוש ל"חצבים פורחים" ובישול חדש ל"לראות אותה היום" בהופעה משנת 1983.
במקביל יצא דיסק ראשון של תיסלם, נגנו עכשיו, ובו להיטיה "בוקר של כיף", "כלניות", "עוד פגישה", "כבר הסתיו עכשיו", "תפסיק לכוון אלי", "תנו לי רוק'נ'רול" ועוד. לאלה צורפו ארבעת השירים החדשים/מחודשים.
בינואר 1994 קיימו הופעה חד-פעמית באירוע הפתיחה של "הארד-רוק קפה" בת"א.
ב-2002-2003 קיימו הופעות איחוד ברחבי הארץ והוציאו את הדיסק הכפול וה-DVD "אור של כוכבים" מתוך ההופעה האחרונה בסיבוב זה, שהתקיימה ב-2 בינואר 2003 בהאנגר 11 בתל אביב.
ב-2009 יצאה הפקת הנפשה בכיכוב דמויותיהן המצוירות של חברי הלהקה‏. ההפקה לוותה בשלושה שירים חדשים, "שעמום", "רק אותך רוצה לאהוב" ו"יש זמן". ב-3 ביוני 2009 יצא אלבום האוסף "למתחילים, מתקדמים ולאספנים בלבד". לצד שיריה הישנים של הלהקה, כלל האוסף את שלושת השירים החדשים שנכתבו בעקבות האיחוד, לצד גרסאות מחודשות לחלק משיריה ומחרוזת השירים "אני לבד בסתיו", שהוקלטה עבור הפרויקט המוזיקלי "עבודה עברית". לאוסף צורף גם האלבום "לאספנים בלבד", שראה אור לראשונה על גבי תקליטור. במקביל ביצעה הלהקה מספר הופעות איחוד נוספות ובהן שתי הופעות גדולות בירושלים ובקיסריה.
ב-2011 ציינה הלהקה 30 שנה ליציאת אלבומה הראשון, "רדיו חזק", במספר הופעות איחוד חגיגיות - ראשית בהיכל התרבות בתל אביב, בו לא הורשתה הלהקה להופיע בשנות פעילותה המקורית. בקיץ 2012 הופיעה הלהקה שוב, בעיקר באמפיתיאטרון שוני.

להמשך קריאה...

מספר שירים באתר: 12

דלג אל תוכן העמוד
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.